Jesteśmy zdania, że ​​wino powinno być zabawne i łatwe – nieformalne i zastraszające – i tak jak cenimy sobie kieliszki, wybór odpowiedniego kieliszka wina może być równie trudny, jak wybór tego, co się w nim dzieje..

Ale okazuje się, że nie musi być skomplikowane. Według sommelierów naprawdę potrzebujesz tylko jednego kieliszka. Zgadniesz, co to jest?

Ale najpierw. Dlaczego tak wiele opcji?

Zanim powiemy ci, kto wybrał ekspertów, cofnijmy się i przyjrzyjmy się, jak zaczęła się bonanza. Według Andrea Macka, wcześniejszego sommeliera w Per Se Seama Thomasa Kellera i założyciela Mouton Noir Wines, mamy Riedela, który dziękował za niezliczone możliwości.

Austriacki producent wyrobów szklanych “naprawdę był pionierem teorii, że różne kształty okularów wzmacniają smak wina w początkach lat 90.” – mówi Mack. “[To] wciąż jest liderem w branży, reklamując swoje okulary jako” narzędzia do wina “.”

Rzeczywiście, można znaleźć kieliszek do wina Riedel dla Bordeaux i Burgundii, a także darded Chardonnay i unoaked Chardonnay (ten kieliszek również zrobi dla viognier). Szkło “Loire” pokrywa sancerres i sauvignon blanc, natomiast kształt “Hermitage / Syrah” jest najlepszy dla grenache, zweigelt i naturalnie syrah (ale tylko jeśli jest to “Old World”).

Wszystko może zacząć wydawać się nieco śmieszne, a mimo tego, że za tymi wspaniałymi okularami kryje się nauka, jest też sporo szumu. “Wina pokazują trochę inaczej z różnych okularów”, mówi Mistrz Sommelier Dustin Wilson. “Uważam jednak, że jest to raczej chwyt marketingowy niż cokolwiek innego: skłania ludzi do myślenia, że ​​potrzebują” idealnego “szkła, aby doświadczyć wina w najlepszy możliwy sposób, co zmusza ludzi do kupowania więcej szklanek niż oni faktycznie potrzebuję. ”

Zalto Denk’Art Universal Glass

(Źródło: Entuzjasta win)

One Great Glass: Klasyczny kształt

Tak więc, jeśli możesz uciec z jednym wielkim szkłem, którego potrzebujesz?

“To, czego naprawdę szukasz,” wyjaśnia Mack, “to krystalicznie czyste i cienkie szkło, które ma łodygę z miską większą od górnej części szkła”.

Oto wybór jednego eksperta. Przy cenie 59 USD za szklankę, Zalto Denk’Art Universal Glass nie jest tani, ale – jak mówi Wilson – “Za każdym razem wykonuje to za mnie.” Nadaje się do białych, czerwonych i bąbelków, jest także wyborem dla innego Mistrza Sommeliera, Aldo Sohm, który kieruje programem win w Le Bernardin, a także ma własną nazwę winiarską.

Nie w swoim przedziale cenowym? Nie martw się – w Twoim portfelu są inne opcje, które są łagodniejsze. Crate & Barrel ma na przykład wiele opcji od 4 do 25 dolarów za szklankę. Jeśli masz bardzo napięty budżet, weź pod uwagę kieliszki do wina Hederlig IKEA, które osiągają bardzo wysoką wartość 1,99 USD.

Nasze ulubione ulubione kieliszki do wina

  • Tour White Wine Glass, 13 USD na Crate & Barrel
  • Riedel Vivant Białe kieliszki do wina, zestaw 4, 40 USD na Cel
  • Kieliszki do wina Cabernet, zestaw 2 szt., 40 USD w cenie Williams-Sonoma

A jeśli zastanawiasz się, czy możesz nadal cieszyć się różnymi okularami, gdy jesteś w mieście, odpowiedź jest absolutnie. Jak mówi Wilson: “Kiedy jestem w restauracji, czy wolę mieć inny rodzaj szkła dla mojego Cote-Rotie vs. mój niemiecki Riesling? Tak, czy to jest konieczność? Absolutnie nie”.

Więcej o kieliszkach do wina

  • Moje ulubione kieliszki do wina: Najlepsza wartość dla pieniędzy
  • Przewodnik po markach kieliszków do wina
  • Czy dobre kieliszki do wina naprawdę ważne?