Canola pole w Saskatoon, Kanada

(Źródło zdjęcia: Ariel Knutson)

Zapewne słyszałeś, że olej rzepakowy świetnie nadaje się do gotowania w wysokiej temperaturze w kuchni. O ile nie jest tłoczony na zimno, olej rzepakowy jest bardzo neutralny i ma lekką konsystencję, dzięki czemu idealnie nadaje się do smażenia, pieczenia i smażenia w głębokim tłuszczu..

Ludzie często nie rozumieją różnicy między olejem rzepakowym a olejem rzepakowym. Te dwa oparte na roślinach oleje spożywcze są jednak różne. Oto szufelka na obu.

Dlaczego się mieszają: pochodzenie Canoli

Zarówno rzepak jak i rzepak należą do rodziny kapusty lub musztardy. Kwiaty rośliny mają ten charakterystyczny jasnożółty kolor, a ty dostajesz olej z obydwu nasion przez miażdżenie roślin.

To powiedziawszy, mają kilka kluczowych różnic genetycznych. Canola została stworzona przez hodowlę roślin w celu pozbycia się dwóch niepożądanych składników rzepaku.

Olej rzepakowy i olej rzepakowy również się mieszają, ponieważ mogą być niewłaściwie oznaczone poza Kanadą i Stanami Zjednoczonymi.

Roślina rzepaku

(Źródło zdjęcia: Ariel Knutson)

Jaka jest różnica między olejami rzepakowymi i rzepakowymi?

W latach siedemdziesiątych rzepak powstał dzięki tradycyjnej krzyżówce roślin, usuwając dwie rzeczy znalezione w roślinie rzepaku: glukozynolany i kwas erukowy. Kwas erukowy został usunięty, ponieważ uważano, że jest on niejadalny lub toksyczny w dużych dawkach. Nowo opracowana fabryka została przemianowana na “canola” – połączenie “Canadian” i “Oil” (lub ola), aby ta różnica była widoczna.

Z definicji, jeśli materiał siewny jest oznaczony jako “canola”, musi zawierać mniej niż 30 mikromoli glukozynolanów i mniej niż 2% kwasu erukowego.