Biorąc pod uwagę, że jestem serowcem, jestem zaskakująco niezbyt rozróżniający, jeśli chodzi o stary ser. Prawdą jest, że jakość sera znajdującego się w twojej lodówce nigdy nie będzie lepsza od jego stanu przy zakupie, ale tylko dlatego, że ser usiadł w tylnym rogu szuflady z delikatesami, niekoniecznie oznacza, że ​​nie nadaje się do spożycia.

Ale ile ma lat zbyt stary?

Zawsze spróbuj spożyć ser w ciągu kilku dni od przyniesienia go do domu. Jeśli masz szczęście, że mieszkasz w pobliżu wielkiego sklepu z serami, spróbuj kupować sery pokrojone na zamówienie w małych ilościach, aby nie musieć stawić czoła dylematom starego sera.

Najlepszym sposobem na stwierdzenie, czy ser jest zbyt stary, jest jego smak. I nie bój się. Najgorsze, co może się zdarzyć, to to, że nie smakuje wspaniale i można go rzucać. Jeśli nie smakuje dobrze, prawdopodobnie tak nie jest. To naturalne, że ser zmienia smak w czasie, ale jeśli smakuje jak zupełnie inna lub niesmaczna wersja tego, co kupiłeś po raz pierwszy, mogło się to źle skończyć. Wąchujący ser może często wprowadzać w błąd, ponieważ większość serów ma dla nich naturalny smród, więc trzeba spróbować!

Ser, który siedział w twojej lodówce, może przyjmować smaki, zwłaszcza jeśli jest zawinięty w plastik. Sery tracą wilgoć wraz z upływem czasu, a wraz z nimi dochodzi do rozpraszania smaku. Bardzo stare sery już stare (i przez to rozumiemy jako stare) na początek – jak parm, gouda lub gruyere – często nie smakują jak wiele z niczego. Półmiękkie sery, takie jak prane skórki, mogą stać się bardziej miękkie i silniejsze. Ponownie, tylko dzięki degustacji dowiesz się, czy Twój ser jest już w świetnej formie. Zaufaj swojemu podniebieniu!

Zgodnie z regułą, łatwość psucia zależy od zawartości wilgoci. Świeży, miękki ser, który został wyprodukowany zaledwie kilka dni przed wylądowaniem na półce, będzie o wiele bardziej nietrwały niż ser, który starzeje się przez rok, zanim będzie gotowy do sprzedaży. Świeże sery są dość łatwe do wykrycia: jeśli się rozpieszczą, będą smakować zepsute lub kwaśne mleko. Twój zmysł węchu przyda się w tej kategorii serów, ponieważ świeże sery nie powinny pachnieć jak najwięcej. Jeśli tak, to widzieli lepsze dni. Mogą również tworzyć płaty niebieskiej lub różowawej pleśni.

Ale nie bój się wszystkich pleśni. Pleśń na twardszych serach można zdrapać, aby odsłonić całkowicie jadalny i potencjalnie nadal smaczny ser. Aby uzyskać wskazówki dotyczące przechowywania sera, zapoznaj się z zasadami Top Ten Cheesemonger’s Top Ten dla Ostatecznej Serowej Poczytalności.