Sezon na szparagi już prawie kończy się tam, gdzie mieszkam w Kalifornii, ale dla wielu z was to dopiero początek. Oto wskazówka, której nauczyłem się tej wiosny: jeśli chodzi o wybór najlepszych szparagów, rozmiar nie ma znaczenia.

Wśród miłośników szparagów panuje powszechna wiara, którą od lat utrzymywałem, że cienkie szparagi są miękkie, a grube szparagi są twarde i twarde. Wydawało się, że to ma sens, przynajmniej wizualnie. A gdybym przypadkiem dostał grubą włócznię szparagów, która była zaskakująco delikatna, uniosłam brwi i pomyślałam, że to szczęśliwy wypadek.

Ale jak Lynne Rossetto Kasper poinformowała słuchaczy podczas niedawnego odcinka The Splendid Table, grubość jest właściwie tylko znakiem wieku korony lub korzeniowego szparagów. Jeśli jest to bardzo młoda korona, włócznie będą cienkie. Jeśli korona będzie starsza o kilka lat, otrzymasz grubsze włócznie. A oto coś: te grube włócznie równie delikatny i smaczny jako cienkie. (Zaufaj mi, zjadłem dużo szparagów na wiosnę.)

Oczywiście wszystko to zakłada, że ​​znalazłeś świeżo zerwane szparagi. Możesz powiedzieć, patrząc na wskazówki i cut-endy włóczni. Jeśli szczyty są szczelnie zamknięte, a dna nadal są soczyste, szparagi są świeże. Jeśli zauważysz, że najwyższe kwitnienie jest otwarte lub dno jest bardzo suche, jest to znak, że szparagi zaczęły tracić wilgoć i minęły pierwsze.

Usłysz pełny odcinek! Wspaniały stół z Lynne Rossetto Kasper: 28 maja 2011

Czy znajdziesz jakąś różnicę między grubymi i cienkimi włóczniami szparagów?

Związane z: Sezon szparagów! Galeria 20 pomysłów, porad i przepisów

(Zdjęcia: Nina Callaway i Emma Christensen)