W tamtym tygodniu zauważyliśmy te małe słoiki hiszpańskiego szafranu u Tradera Joe, i jesteśmy ciekawi, jak ten szafran trzyma się w kuchni. Czy ktoś próbował?

Zwykle coś z luksusowego przedmiotu, te słoiki były tylko 5,99 dolarów za jeden gram (około jednej trzeciej uncji). Cena ta wydaje się nieco zbyt wysoka, aby była prawdziwa, szczerze mówiąc, i sprawiła, że ​​zastanawiamy się nad jakością.

Dla tych, którzy mogą nie wiedzieć, szafran jest stygmatem ze szczególnego rodzaju kwiatów krokusa. Około 70 000 kwiatów krokusów pozwala wyprodukować tylko jeden funt suszonego szafranu, który należy zebrać ręcznie ze względu na delikatność kwiatu.

Najlepszy szafran zbiera się sezonowo i dokładnie suszy na słońcu lub przy niskim ogniu. Jak każda przyprawa, szafran najlepiej smakuje, gdy traci moc. Mniej kosztowny szafranowy proszek jest często wytwarzany z szafranu podrzędnego lub starego szafranu. Podejrzewamy, że ten szafran od Tradera Joe’s jest gdzieś pośrodku – stary szafran, który minął swoją świetność, ale wciąż ma trochę kopa.

Zaledwie kilka nitek szafranu nadaje potrawom intensywny żółty kolor, najbardziej widoczny w potrawach takich jak francuska bouillabaisse, włoskie risotto milanese i indyjskie biryany. Smak jest bardzo subtelny, a aromat ma dość silną obecność. Zarówno smak jak i aromat są lekko kwiatowe, naszym zdaniem, choć bardziej przypominają świeżo ścięte siano niż rzeczywisty kwiat.

Gdyby ktokolwiek mógł znaleźć sposób na sprzedanie przyzwoitego szafranu za rozsądną cenę, byłby to kupiec Makera. Prawdopodobnie powinniśmy po prostu zabrać słoik, by spróbować, ale jesteśmy oszczędnymi stworzeniami i już mieliśmy trochę (drogo kupowanego) szafranu w domu.

Czy któryś z was wypróbował ten produkt? Jaki jest twój werdykt?

Związane z: Czy kiedykolwiek wyceniłeś domowy posiłek??

(Zdjęcie: Emma Christensen for the Kitchn)