Wizyta na rynku rolników – szczególnie teraz – prawdopodobnie przyniesie tęczowy asortyment owoców i warzyw. Sierpień, same pomidory rozciągną się w zakresie od czerwonego do fioletowego z prawie każdym odcieniem pomiędzy. A jednak, jeśli chcesz coś niebieskiego, twoje opcje są znacznie bardziej ograniczone. Oczywiście są jagody, ale brak niebieskiego sprawia, że ​​się zastanawiamy (a może i ty się zastanawiałeś): dlaczego tak mało pokarmów jest niebieskich?

Co to znaczy być niebieskim?

Zanim przejdziemy do pytania, dlaczego tak jest, pomaga zrozumieć, co rozumiemy przez “niebieski”. Główna rodzina pigmentów odpowiedzialnych za niebieskawy odcień jagód, niebieskich ziemniaków i niebieskiej kukurydzy, zwane są antocyjanami. Są to te same naturalne barwniki, które powodują, że winogrona i bakłażany są purpurowe, a wiśnie i maliny czerwone.

To, jaki kolor tworzą antocyjany, zależy od ich ilości i pH w tkankach roślinnych, mówi Chris Gunter, profesor nauk ogrodniczych na Uniwersytecie Stanu Karolina Północna. Obecny pigment może zmieniać się w cyklach sezonowych rośliny, np. Gdy dojrzewa owoc.

Czy niebieskie produkty są naprawdę niebieskie? Może nie. W 2013 r. Krótki segment w sieci Food Network pokazał urządzenie zwane spektrofotometrem, używane do wykrywania rzeczywistych kolorów żywności, które uważamy za niebieskie. Urządzenie odbija białe światło od jedzenia, a następnie odbiera długość fali odbijanego koloru. Jak się okazuje, jedzenie, które uważamy za niebieskie, jest dalekie od prawdziwego błękitu; zamiast tego są bardziej purpurowe.

Co prowadzi nas z powrotem do naszego pierwotnego pytania.

Dlaczego tak mało jest niebieskich żywności?

Jest ewolucyjny powód, dla którego niebieski może być dziwnym człowiekiem, mówi Gunter. Ma to związek z tym, że niebieskie światło jest jednym z najwyższych długości fal w widmie światła widzialnego. Niektórzy zakładają, że aby rośliny rosły bardziej wydajnie, rośliny absorbują to światło i wykorzystują energię, w której mogłyby odbijać światło (i widzielibyśmy niebieskie)..

Inne możliwe wytłumaczenie: Niebieskie pokarmy nie są szczególnie atrakcyjne dla ludzi (lub zwierząt). “Niemal powszechnie trudno jest nakłonić konsumenta, aby spróbował jedzenia w kolorze niebieskim”, powiedział Colmaratters.com Gary Blumenthal, przedstawiciel Międzynarodowych Strategii Żywnościowych. W rzeczywistości kolor niebieski aktywnie tłumi nasz apetyt (i, aby ograniczyć przejadanie się, niektórzy zalecają umieszczenie niebieskiej żarówki w lodówce).

Przyszłość Blue Foods

Ale podczas gdy wcześni ludzie mogli znaleźć wybór na inne od niebieskich odmian, Gunter przewiduje, że w najbliższej przyszłości zobaczymy więcej niebiesko-fioletowych pokarmów. Ponieważ są pełne przeciwutleniaczy, które były związane z zapobieganiem chorobom, takim jak nowotwory, choroby serca i choroba Alzheimera, świadomi zdrowia jedzący zaczynają zwracać na nie większą uwagę. Gdy wzrasta popyt, Gunter mówi, że łatwiej będzie znaleźć niebieskawe odmiany warzyw takich jak kapusta, marchew, seler i kalarepa.

Czy jesteś fanem niebieskiego jedzenia? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami w komentarzach!