Jeśli jesteś zagorzałym piekarzem, prawdopodobnie słyszałeś, że jaja o temperaturze pokojowej robią lepsze wypieki – ale o ile lepiej? Ciekawscy ludzie z America’s Test Kitchen przeprowadzili eksperymenty, aby dowiedzieć się, czy używanie zimnych jajek powoduje zauważalną różnicę w domowych ciastach, lub jeśli wyciągnięcie ich prosto z lodówki jest w porządku.

Po degustacji na ślepo z dwoma żółtymi ciasteczkami, jednym z zimnymi jajkami, drugim z jajami o temperaturze pokojowej, panel stwierdził, że różnica między tymi dwoma ciastami była znikoma.

Ciasto wytworzone z jaj o temperaturze pokojowej miało nieco drobniejszy, bardziej równomierny miękisz, ale ciasto z zimnego jajka było całkowicie dopuszczalne. Ogólnie rzecz biorąc, degustatorzy starali się wykryć różnice między dwoma ciastami, więc dobrze jest używać zimnych jaj w większości podstawowych przepisów na ciasto.

→ Czytaj więcej: Czy zimne jaja niszczą wypieki? w America’s Test Kitchen

Zalecają stosowanie jajek w temperaturze pokojowej do ciast, które polegają na ubijaniu powietrza w ubite jaja, takie jak jedzenie aniołów i ciastka szyfonowe, ponieważ zimne białka jaj również nie biczują, czego rezultatem jest gęsty placek. Oto szybki sposób na doprowadzenie jaj do temperatury pokojowej podczas robienia takich rodzajów ciast:

Easy Baking Tip: Jak szybko rozgrzać jajka

Co myślisz? Czy zauważyłeś różnicę, kiedy pozwoliłeś, by jaja osiągnęły temperaturę pokojową??

(Zdj .: Aleksandrs Samuilovs / Shutterstock)