Wczoraj rano przeczytałem bardzo interesujący artykuł Nowoczesny rolnik. Wygląda na to, że popularność greckiego jogurtu w ostatnich latach stworzyła nie mniej ważny problem: kwaśne odpady serwatki. Kwaśna lub kwaśna serwatka – płyn, który ucieka, gdy odcedzacie jogurt lub twarożek – jest kłopotliwym produktem ubocznym: jest toksyczny dla środowiska naturalnego, ale nie jest łatwy do zintegrowania z działaniem fabryki lub gospodarstwa. Więc co mogą zrobić duże firmy spożywcze z kwaśną serwatką?

Według Nowoczesny rolnik, na każde trzy lub cztery uncje mleka, greckie firmy jogurtowe produkują tylko jedną uncję jogurtu. Reszta to cała serwatka. Komercyjnie produkowana serwatka jest “mniej więcej tak kwaśna jak sok pomarańczowy” i zawiera głównie laktozę lub cukier mleczny, ale także niektóre minerały i niewielką ilość białka. Północno-wschodni wyprodukował w zeszłym roku ponad 150 milionów galonów kwaśnej serwatki. Firmy jogurtowe są tak zdesperowane, aby się ich pozbyć, starają się płacić rolnikom, aby je od nich zabrali!

Należy zauważyć że serwatka kwasowa, produkowane przez firmy jogurtowe, jest inne niż słodka serwatka, produkowane przez wytwórców sera. Słodka serwatka ma więcej białka i jest mniej kwaśna niż grecka serwatka jogurtowa, dlatego firmy produkujące słodycze mogą sprzedawać słodką serwatkę jako suplement białkowy lub składnik żywności. Ale nie można tego zrobić z kwaśną serwatką.

Więc co można zrobić z serwatką kwaśną? Naukowcy zajmujący się żywnością i rolnicy eksperymentowali z mieszaniem go na paszę dla krów lub na nawóz do nawożenia. Ale jeśli krowy spożywają zbyt dużo kwaśnej serwatki, zakłóca to ich układ trawienny. Problemem jest zawsze zapobieganie przedostawaniu się serwatki do środowiska. (Serwatka pozbawia otaczającego środowiska tlenu, co oznacza, że ​​może przekształcić rzeki i rzeki w “martwe morze”, jak zauważył jeden z ekspertów).

Inne możliwe opcje obecnie w trakcie eksperymentowania: włączenie go do mieszanki dla niemowląt (!) Lub znalezienie sposobów na ekstrakcję cukru, dominującego składnika serwatki. Aby dowiedzieć się więcej na temat problemu kwaśnej serwatki i badań za nim, przeczytaj cały artykuł poniżej:

Czytaj więcej → Whey Too Much: Dark Side greckiego jogurtu | Nowoczesny rolnik

Wygląda na to, że każdy, kto zaproponuje sposób na serwatkę, będzie “bohaterem” branży, jak powiedział jeden producent jogurtów.

Aktualizacja: Otrzymałem odpowiedź na ten post od Chobani. Oto, co mówią:

W Chobani jesteśmy zobowiązani do bycia dobrym partnerem społecznym. Obejmuje to znalezienie odpowiedzialnych zastosowań serwatki, naturalnego produktu ubocznego procesu tworzenia autentycznie napiętego jogurtu greckiego. Ciągle odkrywamy najlepsze pomysły i opcje dla korzystnego wykorzystania serwatki.

Obecnie decydujemy się na zwrot serwatki dla rolników, z których większość wykorzystuje ją jako suplement do pasz dla zwierząt. Niektóre są używane jako nawozy stosowane w rolnictwie, ale tylko w gospodarstwach, w których istnieją plany zarządzania składnikami odżywczymi z państwową agencją ochrony środowiska. Niewielki procent jest również wysyłany do komór fermentacyjnych, gdzie serwatka jest wykorzystywana do produkcji energii.

(Zdjęcie: Salad in a Jar, która oferuje 18 sposobów na zastosowanie serwatki dla jogurtów domowych).