(Źródło zdjęcia: Jayme Henderson)

Czerwony Burgund jest synonimem Pinot Noir, ale żaden inny region nie wzbudza tak dużego zamieszania wśród początkujących pijących, a jednocześnie dostarcza fascynacji miłośnikom wina. Co oni wiedzą, że nie wiesz? A jak region, który obraca się wokół jednego czerwonego winogrona, wydaje się tak onieśmielający?

Kilka tygodni temu zepsułem style białego burgunda (Chardonnay). Teraz odkryjmy, dlaczego tak wielu miłośników wina uważa czerwone wina tego regionu za najbardziej intrygujące i fascynujące wina na świecie.

Zamknięte w kamieniu winnice lub “clos” Burgundii są wybitną cechą tego dramatycznego krajobrazu.

(Źródło zdjęcia: Jayme Henderson)

Co to jest Burgundia?

Burgundia to region we Francji, położony w środkowo-wschodniej części kraju. Dwa winogrona są głównie sadzone wzdłuż tafli Burgundii, bogatych w wapienie wzgórz: Pinot Noir i Chardonnay, często nazywanych po prostu “czerwonymi Burgundami” lub “białymi Burgundami”.

(Źródło zdjęcia: Jayme Henderson)

Chłodny, kontynentalny klimat Burgundii może prowadzić do drastycznych wariant vintage, dlaczego więc plantatorzy winorośli i winiarze nie chcieli nawet zasadzić tutaj winogron? W dobrych rocznikach lub z ostrożnym zarządzaniem, Pinot Noir i Chardonnay uprawiane w unikalnej geologii i geografii tego regionu są tak intrygujące i fascynujące, że wiele osób jest gotowych podjąć ryzyko.

Co Pinot Noir z Burgundii smakuje jak?

  • Na oczy – Pinot Noir, naturalnie cienka skórka winogron, ma zazwyczaj bladą barwę, ale często jest jeszcze jaśniejsza, gdy pochodzi z Burgundii.
  • Na nosie – Lista zapachów związanych z czerwonym burgundem jest długa i różnorodna: trufle, ciemne czereśnie, mokre liście, skóra, wędliny, lukrecja, pieprz i egzotyczne przyprawy, żeby wymienić tylko kilka!
  • Na podniebieniu – Chude w fakturze i wybuchowe w smakach, wina te są wytrawne, z pikantną kwasowością, produktem sadzenia na glebach wapiennych i rosnącym w chłodnym klimacie.

Typowy widok w piwnicach winnych Burgundii: zakurzone butelki znośnego Pinot Noir.

(Źródło zdjęcia: Jayme Henderson)

Dlaczego etykietka nie mówi po prostu Pinot Noir??

Jak wspomniałem powyżej, Burgundia jest głównie poświęcona dwóm głównym winogronom, więc dlaczego tak trudno jest zrozumieć etykiety tego regionu??

W przeciwieństwie do większości etykiet na wino w Stanach Zjednoczonych, które podkreślają odmiana winogron lub Marka, nacisk w Burgundii (i całej Francji, naprawdę) jest na region i jakość.

Jeśli jesteś zainteresowany głębiej zagłębiając się w różne regiony i poziomy jakości w Burgundii, odwiedź Burgundy Wina; ta strona jest doskonałym referencją.

→ Przeczytaj więcej: Jak rozszyfrować francuską etykietę wina

Historyczna winnica Grand Cru, Clos de Vougeot, jest świadectwem Kodeksu Napoleona. 125-hektarowa winnica jest podzielona na 80 właścicieli, z których niektórzy posiadają tylko kilka pojedynczych rzędów!

(Źródło zdjęcia: Jayme Henderson)

Co to za sprawa z brudem?

Poza niemiecką Doliną Mozeli, nigdzie indziej na świecie nie ma pojęcia Terroir ważniejsze. Czym jest terroir? Terroir to zdecydowanie francuskie słowo, które uosabia efekt słońca, elewacji, gleby, nachylenia winnicy i klimatu, a także dłoni winiarza. Jest to suma wszystkiego, co tworzy wino i niemożliwe do odtworzenia w innym miejscu.

Teraz możesz zrozumieć, dlaczego gleba i koncepcja miejsca są tak ważne w Burgundii. Istnieje niezliczona ilość opowieści o właścicielach winnic, którzy po ulewnych deszczach wciągają glebę na szczyt swojej winnicy. Winnice Grand Cru są tak cenione kulturowo, że wiele wiosek rzeczywiście dodało nazwy tych słynnych winnic do nazwy miasta jako znaku prestiżu (na przykład Vosne-Romanée lub Gevrey-Chambertin).

Parowanie czerwonego burgunda z przepisami z Kitchn

  • Pierś z kaczki z glazurą z granatu-cytryny
  • Weeknight Coq au Vin
  • Musztarda Oszklona Łosoś
  • Pieczone risotto z grzybami z karmelizowaną cebulą
  • Comté, Olive i Arugula Grillowany ser

Na południe od Burgundii leży region Beaujolais. Odwiedziłem Moulin á Vent, znaną z wiatraka i “Cru Beaujolais”. Nie można ominąć Château Portier, wartej uwagi Gamay.

(Źródło zdjęcia: Jayme Henderson)

Bordowy Inny Czerwony, Gamay

Kiedy większość z nas myśli o czerwonym burgundu, Pinot Noir jest pierwszym winogronem, które przychodzi na myśl. Większość z nas kojarzy winogronę Gamay z Beaujolais, ale czy o tym wiesz? Gamay jest również szeroko uprawiany w południowych częściach Burgundii, szczególnie w regionie Mâconnais?

Gamay najczęściej kojarzy się z Beaujolais Nouveau, wyjątkowo świeżym i owocowym sezonowym winem, często spożywanym w okolicach Święta Dziękczynienia. Ten gatunek winogron może być również produkowany w bardziej poważny sposób, w którym pije się bardzo podobnie do Pinot Noir. Ma lekką intensywność koloru, jest lekki i pokazuje nuty jasnych, czerwonych owoców, grzybów, przypraw, z jasną kwasowością.