Czosnek jest podstawą smaku prawie wszystkiego, co gotujemy. Czy byłeś kiedyś ciekawy, dlaczego niektóre przepisy wymagają czosnku, niektóre czosnku, a inne czosnku zamiast czegoś innego? Oto, co myślimy!

Żarówki czosnku zawierają związek siarki, podobnie jak cebula, szalotka i inne składniki smacznej rodziny alu. Na wolności działa to w obronie przed odwróceniem zwierząt. W naszych kuchniach te same związki siarki przekształcają nasze jedzenie w aromatyczne, przepyszne dania – choć surowy czosnek jest wciąż zbyt silny, aby wielu z nas mogło cieszyć się!

Związki siarki uwalniają się, gdy tylko pocięliśmy bańkę czosnku i odsłoniliśmy powierzchnie wewnętrzne tlenowi w powietrzu. Więcej siekania spowoduje uwolnienie większej ilości związków, a więc mielony czosnek i pasta czosnkowa będą miały najsmaczniejszy smak.

W naczyniach używamy pasty czosnkowej i mielonego czosnku, w których chcemy uzyskać mocny smak czosnku przenikający potrawę. Małe kawałki również rozpuszczą się w innych składnikach podczas długiego gotowania, pozostawiając sosy gładkie i równomiernie przyprawione.

Cały czosnek znajduje się na drugim końcu spektrum. Ponieważ związki siarki nigdy nie są wypuszczane na siłę, cały czosnek po prostu dodaje do potraw subtelny i lekko słodki smak czosnku. Zmiażdżenie goździków uwalnia trochę siarki, dzięki czemu aromat czosnku jest nieco mocniejszy. Z grubsza pokrojonego czosnku ponownie wybiera się smak.

Zmiana sposobu drobnego siekania czosnku jest jednym ze sposobów kontrolowania smaku czosnku w naczyniu. Nie musisz koniecznie przestrzegać przepisu! Następnym razem, gdy przygotowujesz sos frytkowy lub makaronowy, eksperymentuj z różnymi poziomami intensywności czosnku i sprawdź, czy potrafisz odróżnić!

Czy lubisz mocny czosnkowy posmak w swoich daniach, czy podoba ci się bardziej stonowany?

Związane z: Nauka o żywności: pomoc w oddychaniu czosnkiem!

(Zdjęcie: członek Flickr Muffet na licencji Creative Commons)