To nie było ciasto, które Marie Antoinette chciała karmić dla mas. Jej instrukcje brzmiały: “Pozwól im jeść brioche”. Brioche z pewnością jest tak bogate i maślane jak ciasto, ale tutaj kończą się podobieństwa.

Brioche jest zdecydowanie bardziej chlebem niż ciastem. Po pierwsze, wznosi się drożdże i ma wnętrze przejezdne, przypominające chleb. Jest także o wiele mniej słodki. Brioche otrzymuje kilka łyżek cukru, ale bardziej koncentruje się na wzbogacaniu ciasta jajkami i masłem. Wiele jaj i masła.

Rezultatem jest chleb, który nie jest dokładnie słodki i niezbyt pikantny, co sprawia, że ​​brioche jest fantastycznym chlebem na każdy posiłek dnia. Rozmazany dżemem lub w plasterkach na francuskie tosty, to śniadanie. Rozłóż się i nadziewane kanapkowym mięsem i serem, to lunch. Podawana jako małe bułeczki obok duszenia lub zupy, to kolacja. Brioche też nie robi złej przekąski o północy!

Brioche może być trochę trudne do zrobienia w domu, przynajmniej bez stojącego miksera. W szkole kulinarnej uczono nas, jak zrobić to ręcznie, masując ciasto na mokro, rozmazując je przy kontuarze, a następnie uformowując w spójną kulkę, kilkakrotnie wyrzucając ją na miejsce pracy. Zaufaj mi, to dużo łatwiej zrobić w stojącym mikserze.

Tradycyjnie, brioche tworzy się w bochenek wielkości lub mniejszej wielkości bułki “brioche à tête” (“tête” tłumaczy się jako “głowa” – być może na cześć Marie Antoinette ?!). Są to duże kule ciasta z małym okrągłym węzłem ułożonym na górze. Ale z pewnością nie ma zasady, która mówi, że nie można zrobić brioche jako zwykłego bochenka kanapkowego lub okrągłych bułeczek kanapkowych.

Chcesz spróbować w domu? Spójrz na te przepisy:

Podstawowe Brioche z Epicurious
Najprostsza Brioche od La Tartine Gourmand
Brioche ręcznie z Gourmet

Co lubisz robić z brioche??

Związane z: Dzień dobry! Bułki śniadaniowe Kugelhopf

(Zdjęcie: członek Flickr arnold inuyaki na licencji Creative Commons)