W miniony weekend wydostaliśmy wszystkie nasze nowe, lśniące urządzenia do warzenia piwa i poszliśmy do pracy. W tej pierwszej fazie ugotowaliśmy brzeczkę, dodaliśmy drożdże i szczęśliwie wydaliśmy pierwszą partię piwa fermentującą. Nasz wieczór warzenia miał jednak zdecydowanie kilka guzków!

1. Rozgrzej ekstrakt – To puszki ekstraktu słodowego sprzed przeskoków – w zasadzie super skoncentrowane piwo! Musimy wymieszać ekstrakt z gorącą wodą, aby uzyskać odpowiednie stężenie. Aby ułatwić ekstrakcję i wymieszać nieco lepiej, podgrzaliśmy puszki w gorącej kąpieli wodnej.

2. Dodaj ekstrakt słodowy do wody – Po ogrzaniu ekstraktu można go zmieszać z wodą. Tutaj mieliśmy około 6 funtów ekstraktu i zmieszaliśmy go w 1,5 litra wody. Później dowiedzieliśmy się, że być może powinniśmy użyć tylko połowy ilości ekstraktu na ilość piwa, które produkowaliśmy. No cóż! Będziemy mieli ekstra bogate piwo degustacyjne!

Gotować mieszaninę przez 45-60 minut. Z takim rodzajem ekstraktu wcale nie trzeba go w ogóle gotować, ale i tak kilka zalecanych przez nas piw poleca. Wrzenie zapewnia, że ​​nie ma niepożądanych bakterii, a także podobno poprawia smak.

3. Zdeitalizuj sprzęt do fermentacji – Podczas gdy mieszanka piwa (zwana brzeczka) gotuje się, można odkażać sprzęt do fermentacji. Do tego pierwszego etapu potrzebujemy wiadra fermentacyjnego, pokrywki i śluzy powietrznej. Oczyściliśmy również łyżki pomiarowe i szpatułki na wypadek, gdybyśmy potrzebowali ich później.

4. Uważaj na gotowanie! – Podczas gdy nasze plecy były odwrócone, brzeczka spieniła się i wygotowała (to mój narzeczony czyszczący bałagan). Ucz się od naszego błędu i miej oko na swoją brzeczkę! W tej chwili kipiel wyglądał o wiele gorzej niż było i sądzimy, że straciliśmy tylko kilka uncji płynu.

5. Schłodź brzeczkę i dodaj do fermentora – Po zakończeniu gotowania brzeczki należy schłodzić ją do około 75 ° przed dodaniem drożdży. Jeśli jest za gorąco, możesz przypadkowo zabić drożdże! Po prostu napełniliśmy nasz zlew lodem i zimną wodą i ustawiliśmy garnek z gorącą brzeczką w środku. Gdy woda się rozgrzała, opróżniliśmy ją i dodaliśmy więcej lodu. Idealnie chcesz ochłodzić brzeczkę w ciągu pół godziny lub mniej, aby uniknąć przypadkowego zanieczyszczenia bakteriami.

Gdy jest już chłodno, wlej brzeczkę do fermentora i dodaj więcej zimnej wody, aż w sumie uzyskasz 5,55 galonów.

6. Dodaj drożdże, załóż pokrywkę i zabezpiecz blokadę powietrzną – To jest, gdy dodajesz drożdże do brzeczki. Drożdże zjedzą cukry w ekstrakcie, wytwarzając dwutlenek węgla i alkohol. Ta szczelna pokrywka zapobiega nadmiernemu parowaniu i powstrzymuje wszelkie dzikie drożdże lub niepożądane bakterie przed dostaniem się do piwa podczas fermentacji. W pokrywie znajduje się blokada powietrzna, dzięki czemu można uwolnić dwutlenek węgla.

Co jest przed nami?

Pozwólmy fermentowi piwa w tym wiadrze przez około tydzień przed przeniesieniem go do szklanego chłopca do wtórnej fermentacji (więcej o tym później). W pierwszych dniach zauważyliśmy dużą fermentację, o czym świadczą częste bąbelki wychodzące z śluzy powietrznej! Ponieważ drożdże stopniowo zużywają wszystkie cukry, aktywność ta będzie się zmniejszać.

Kiedy nie ma już żadnej aktywności, wtedy będziemy butelkować piwo. Zastanawiasz się, jak piwo zostanie nasycone dwutlenkiem węgla? Czytając dalej w naszych instrukcjach, widzimy, że dodamy trochę więcej cukru do piwa, gdy będziemy butelkować – tylko tyle, aby zrobić gazowane!

Czy ktokolwiek z was warzy teraz piwo? Jak leci?

Związane z: Przewodnik po piwie: Wszystko o słodach

(Zdjęcia: Emma Christensen dla Kitchna)