Co wspólnego mają sos sojowy, parmezan i danie Jean-Georgesa Vongerichtena z kremem parmeńskim i białymi truflami? Wszystkie są “bombami umami” według Dziennik Wall Street oraz ich najnowszy artykuł A New Taste Sensation.

Umami znaczy pyszność po japońsku, a to mięsisty, pikantny smak, który zachęca nas do jedzenia białka. Niedawno naukowcy odkryli, że rzeczywiście istnieje piąty receptor na naszych językach, poświęcony glutaminianowi – pierwszemu pierwiastkowi umami. Wzrasta zainteresowanie umami wśród szefów kuchni i kucharzy, ponieważ rozsądne używanie umami może wzbogacić posiłki o smak. Aby uzyskać wskazówki dotyczące tworzenia bomb umami, czytaj dalej…

Umami!
Jeśli są tylko cztery smaki (słodki, słony, kwaśny i gorzki), dlaczego tak bardzo smakuje zupa z kurczaka i mięso niesolone? Odpowiedzią jest umami – smak stymulowany przez aminokwasowy glutaminian, kluczowy składnik białka. Nasze usta znają dobre białko, kiedy go smakują.

The Truth on MSG
MSG to po prostu glutaminian monosodowy, dodatek, który nadaje mu smak umami. Ludzie zgłaszają z tego powodu złe efekty uboczne, ale te efekty muszą zostać rzetelnie udowodnione. Wielu azjatyckich kucharzy myśli o MSG tak, jak myślimy o cukrze – wystarczy dodać odrobinę tu i tam, aby uzyskać czysty smak, którego potrzebujesz.

Czytanie tego artykułu z bardzo ciekawym spojrzeniem na to, jak przetworzone przemysł spożywczy ciężko pracuje, aby wykorzystać umami – prawdziwe i syntetyczne – w produktach, które sprzedają.

Top Umami Foods – Oto kilka artykułów spożywczych i technik sugerowanych w artykule WSJ…
• Parmezan i inne stare sery
• Produkty sojowe i miso
• Produkty z pomidorów, takie jak sok, pasta lub ketchup
• Sosy na bazie ryb (np. Worcestershire i tajski sos rybny) Pasta z krewetek też.
• Również suszone i peklowane mięso ma szczególnie wysoką zawartość umami.

W jaki sposób wykorzystujesz umami podczas gotowania? Lubimy dodawać trochę sosu sojowego lub miso do warzyw, aby uzyskać sól i głębokość umami.