(Źródło zdjęcia: Jayme Henderson)

Kto powiedział, że nie możesz pić wina z lodami? Zapytaj większość profesjonalistów winiarskich, a oni powiedzą ci: “Parowanie wina z lodami jest jedną z tych” niemożliwych parowania “. Idź z piwem lub wypij łyk whisky. ” Ale co, jeśli przedstawiono ci sytuację, w której wino jest Twoją jedyną opcją, lub jeśli po prostu kochasz wino i lody razem?

Zdolność adaptacyjna jest pozytywną cechą, więc łammy niektóre zasady.

Chodzi o cukier, kwas i taniny.

Możesz zapytać, dlaczego lody są trudne do sparowania z winem. Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi parowania wina i deseru, wino powinno być słodsze niż deser, albo wino może napotkać jako płaskie. Drugim elementem, który należy wziąć pod uwagę, jest kwasowość. Większość win jest z natury kwaśna. Pomyśl o tym – nie wyciskasz soku z cytryny na swoje lody.

Ostatnim elementem, o którym należy pomyśleć, są garbniki. Jasne, taniczne wina – takie jak Cabernet Sauvignon czy Nebbiolo – mogą dobrze bawić się z bogatymi daniami, ale po dodaniu słodkiego składnika zmienia się profil. Nagle delikatne, słodkie nuty twojego deseru zostają zmiecione przez gorycz i suchość.

(Źródło zdjęcia: Jayme Henderson)

Jednak dla wszystkich miłośników wina, którzy chcą się rozkoszować ulubionymi lodami obok kieliszka vino, oto kilka moich ulubionych par. Kilka z nich zdecydowanie nagina zasady.

Jeśli kochasz …

1. Lody czekoladowe

Szukać Brachetto d’Acqui, słodkie, rubinowo zabarwione, półmusujące wino deserowe z nutami kwiatowymi i nutami czerwonych jagód. Banffi Rosa Regale, 19 USD, jest łatwą do znalezienia opcją. Dodaj świeże maliny lub truskawki do tej już wyśmienitej kombinacji. Doskonałość.

2. Solone karmelowe lody

Solony profil smakowy karmelu idealnie pasuje Pedro Ximenez (“PX”) sherry. Nie mówię też o waszej zwykłej sherry. PX jest ciemny i złożony, najsłodszy z sherry, z nutami espresso, karmelu i rodzynek. PX to kolejna opcja do serwowania obok lub na górze twoich lodów kawowych. Alvear “1927” Solera, za 20 $, jest spektakularny.

3. Lody pistacjowe

Sparuj ten śródziemnomorski klasyk z doava, wino musujące z hiszpańskiego regionu Penedès. Cava jest ulubieńcem Szampana dla jakości i wyboru budżetu. Jest wykonany w tym samym stylu co szampan, bez ozdobnej metki. Szukałem butelki Marques de Gelida, jasnego, ale prażonego cava, kosztującego około 16 dolarów.

4. Lody z masłem Pecan

Idź z Chardonnay. Im bardziej maślany, tym lepiej. Bogate, orzechowe, tostowe smaki lodów naśladują aromaty masłowego, dębowego chardonnay. Lubię Picket Fence’s Russian River Valley Chardonnay, 12 USD. Spróbuj także znaleźć późne żniwa Chardonnay Kendalla Jacksona, 25 USD. To bogaty, słodszy styl chardonnay.

5. Sorbet z pomarańczy krwi

Moscato d’Asti to twój mecz. Prawie każdy sorbet świetnie smakuje z tym szampańskim, półsłodkim winem deserowym. Wlać moscato przez sorbet, aby uzyskać odświeżający sorbet. Około 6 procent alkoholu, nie dostaniesz za dużo szumu. Moscato d’Oro Roberta Mondaviego, 25 dolarów, to mój dżem. Aby uzyskać bardziej przystępną cenowo opcję, poszukaj w Moscato d’Asti Saracco, 15 USD. Jest nawet dwa razy większy.

6. Lody truskawkowe

Kiedy robię partię domowej roboty lodów truskawkowych, zawsze mam kieliszek suchego (tak delikatnie słodkiego) rosé w gotowości. Casal Garcia Vinho Verde Rosé, 9 USD, ma nutę musu, która jest idealna do cięcia bogactwa lodów. Nuty truskawek, malin i dojrzałego arbuza uzupełniają lody truskawkowe.

7. Peach Sorbet

Zdecyduj się na wyschnięcie riesling sparować z brzoskwiniowym sorbetem. Riesling charakteryzuje się aromatami owoców pestkowych – pomyśl o białych brzoskwiniach, morelach i nektarynach. Jednym z moich ulubionych jest Kung Fu Girl Charlesa Smitha, 11 USD, z Waszyngtonu. Jego jasna kwasowość działa dobrze z nutą kremu w sorbetach, a smak jest na miejscu.

8. Lody waniliowe

O stary. Lody waniliowe są tak prostym klasykiem, ale są też pustym płótnem na wszelkie pożądane dodatki. Jeśli przyozdabiasz się czerwonymi jagodami, idź z lodżywianie zinfandel, taki jak ten z Dasche Cellars, 24 USD. Jeśli masz do czynienia z orzechami lub czekoladą, idź po a tawny port, takie jak Penfold’s Club, 14 USD. Odwołaj się do poniższego pola, aby uzyskać bardziej interesujące opcje dotyczące dodatków.

9. Zwykły grecki mrożony jogurt

Kwaśne nuty zwykłego greckiego mrożonego jogurtu doskonale łączą się z podobnym cierpkim profilem włoskiego wina deserowego, vin santo. Wydłużony proces starzenia się tych białych winnych winogron zapewnia bogactwo, a także kwasowość. Aby uzyskać najlepsze doznania parowania, podawaj z pieczonymi przyprawionymi jabłkami lub gruszkami. Doskonałym przykładem jest Santa Cristina Vin Santo Antinori, 19 USD.

10. Mint Chocolate Chip Ice Cream

Oto miejsce, w którym jest Australijczyk Shiraz wychodzi do gry. Bogate, czerwone owoce malin, niuanse czekolady i subtelne nuty eukaliptusa uzupełniają się wzajemnie z miętą i czekoladą. Niedawno posmakowałem d’Arenberg’s “Stump Jump” Shiraz, kolejny wynik Tradera Joe za jedyne 10 USD.

(Źródło zdjęcia: Jayme Henderson)

Pro Tip: Polewy Rozwiń swoje opcje parowania wina.

  • Jasne owoce? Brzoskwinie, nektarynki lub cytrusy zawsze dobrze łączą się z Sauternes, rieslingiem, lodowatym winem lub moscato.
  • Ciemne owoce? Maliny, truskawki lub jeżyny to gwiezdne zapałki z portem rubinowym lub bogatym zinfandel.
  • Toasty, orzechowe składniki? Jeśli twoje dodatki zawierają migdały, orzeszki ziemne lub orzechy laskowe, idź na sherry, Maderę, chardonnay, tawny port lub, mój ulubiony, vin santo.

Jakie są moje osobiste, ulubione kombinacje chwili? Uwielbiam każdy kęs Chubby Hubby Ben & Jerry’ego z 20-letnim Portem Tawny Grahama. Chociaż nie ma wersji Talenti, której nie lubię, ich pomarańczowy sorbet z krwi jest boski z Nivole Moscato d’Asti Michele Chiarlo. Okay, ten może być trochę niejasny, ale jest tam niesamowita, niewielka wytwórnia win z Oregonu, Sineann i ich rzadka “Słodka Sydney” Columbia Valley Late-Harvest Zinfandel jest teraz na moim stole, obok garstki tosty pekan i zwykłe lody czekoladowe.

Mam nadzieję, że te sugestie sprawią, że Twoje kreatywne soki będą płynąć. Jakie są twoje ulubione kombinacje lodów i win? Każdy smak nie udaje się?