Jeśli kiedykolwiek byłeś w Santa Fe, są szanse, że wypróbowałeś słynne zielone chile stanu. Nawet jeśli nigdy nie byłeś w Santa Fe, prawdopodobnie przynajmniej o nich słyszałeś.

Ale co jest takiego specjalnego w nich? możesz się zastanawiać. Cóż, naprawdę musisz spróbować ich do uwierzenia, ale tutaj jest wszystko, co musisz wiedzieć o tych słynnych na całym świecie chiles – plus pięć z moich ulubionych miejsc do zjedzenia ich.

1. Piszą “chile” przez e.

Tak, wiemy: Chili jest zwykle pisane przez “i.” W Nowym Meksyku, jednak zaklęcie chile z “e”.

2. Szczyt sezonu trwa od połowy lipca do połowy października.

Pora roku dla “długich zielonych” lub chilli w Nowym Meksyku trwa od połowy lipca do połowy października, kiedy rolnicy w całym stanie zbierają plony. Wraz z nadejściem pory roku, chile palaczy pojawiają się na zewnątrz na parkingach spożywczych i na targu, obracając duże partie świeżych chilli w palnikach gazowych.

Post udostępniony przez My Imperfect Kitchen (@myimpkitch) na

3. Istnieje wiele różnych rodzajów zielonego chile. (Jak, naprawdę dużo.)

Według Matta Romero, właściciela Romero Farms, długi zielony chile może mieć blisko 100 różnych szczepów w samym Nowym Meksyku. Wiele nazw pochodzi od miasta lub obszaru w Nowym Meksyku, gdzie są uprawiane, takich jak Chimayó, Alcalde Improved i Hatch. Każda odmiana ma niepowtarzalny smak i ciepło.

Hatch Chile Zapiekanka śniadaniowa

(Image credit: Lauren Volo)

4. Zielone chile idą ze wszystkim.

Jako zielony fanatyk chilijski nie potrafię sobie wyobrazić, że uda mu się przeżyć więcej niż kilka dni. Do pieczenia hamburgerów, palone zielone chilli są po prostu posiekane, ale jednym z najczęstszych sposobów przygotowania zielonych chilli jest zrobić to w sosie – obrane i pokrojone pieczone zielone chile są gotowane z wodą lub rosołem, solą, czosnkiem, a czasem kminkiem lub oregano. To idealny akompaniament do wszystkiego i jestem sceptyczny, że burrito śniadaniowe może kiedykolwiek osiągnąć swój pełny potencjał bez tego magicznego składnika.

5. Czerwone chile to po prostu dojrzałe, zielone chile.

Zielone chile zmieniają kolor na czerwony po zaledwie kilku dniach, więc oprócz zielonych chilli znajdziesz czerwone chile (i bogaty, ziemisty czerwony sos chile). Dla tych, którzy nie mogą wybierać między czerwonym i zielonym, “świąteczny styl”, połączenie obu sosów, jest najlepszym rozwiązaniem.

Post udostępniony przez Matt LeMay (@mttlmy) na

5 miejsc, w których można zjeść zielone (i czerwone) Chiles w Santa Fe

Zielone (i czerwone) chiles można znaleźć w restauracjach w całym stanie, ale w Santa Fe kultura naprawdę się świeci. Znajdziesz je nadziewane burrito na śniadanie, duszone na enchiladach lub sopapillas, dodawane do gulaszu wieprzowego, a nawet w połączeniu z deserem. Wiele nie-nowych meksykańskich restauracji oferuje ukłon w stronę tego składnika (zielony chile na twoim sushi, ktoś?).

Istnieje niezliczona liczba miejsc, w których można uzyskać poprawkę na chile w Santa Fe, ale jest kilka wyróżnień. Wśród ulubionych od lat są La Choza, Spiżarnia, Plaza Café (spróbuj w Southside na mniej turystyczne atrakcje) i Posa’s (najlepsze ręczne burritos z zielonego chilli i bekonu w mieście).

Są to świetne opcje, ale mój ulubiony zielony chile można znaleźć w Valentina’s, niepozornej nowej meksykańsko-meksykańskiej kawiarni, która znajduje się tuż obok historycznego placu Plaza. Perfekcyjnie pikantny i z dużą głębią smaku, jeśli Valentina sprzedaje chile za galon, odkładam go w mojej kuchni.