Jeśli chodzi o etykietę imprezową, niektóre zasady nigdy się nie zmieniają: połóż serwetkę na kolanach, jedz z zamkniętymi ustami, powiedz dziękuję. Ale dzięki nowoczesnym, nieformalnym czasach, w których żyjemy, inne reguły zmieniają się lub zmieniają całkowicie w zależności od kontekstu lub tłumu. Co powinien zrobić entuzjasta etykiety??

Oto pięć pytań dotyczących etykiety, które wciąż wyzwalają ludzi i jak myślimy, że teraz jest w porządku, aby sobie z nimi poradzić.

(Image credit: Alexis Buryk)

1. Czy e-maile zaprasza wreszcie w porządku?

Tak! Zaproszenia ślubne mogą być jedynym zaproszeniem do jazdy pociągiem z papieru. W przypadku każdej innej imprezy zwykle najlepiej jest wysłać e-mail z zaproszeniem lub zignorować – zwłaszcza gdy strony takie jak Paperless Post sprawiają, że nie musisz poświęcać w tym procesie jednego stylu lub klasy..

Co wciąż nie jest w porządku? Zapominając o RSVP. Nie ma znaczenia, czy zaproszenie jest w formie papierowej, cyfrowej czy e-mailowej – jeśli zostaniesz zaproszony na kolację lub przyjęcie, musisz udzielić gospodarzowi jasnej odpowiedzi na pytanie, czy będziesz uczestniczyć. A jeśli odpowiesz “tak”, pokaż się! Łuszczenie zawsze będzie faux-pax.

Czytaj więcej: Właściwy sposób na zaproszenie na kolację

2. Czy można poprosić gości o zdjęcie butów??

To pytanie wciąż dzieli ludzi, ale oto moje zdanie: jeśli to mała, nieformalna kolacja (sześć osób lub mniej), to tak, uprzejmie poprosić gości, aby zdejmowali buty po przybyciu. (Lepiej jest dać przykład, zostawiając dwie lub trzy pary butów przy drzwiach, a następnie zaopatrzyć się w mały kosz z klapkami, aby goście wpadli na ten pomysł). Ale jeśli prowadzisz większe, bardziej wytworne przyjęcie koktajlowe z więcej niż sześcioma osobami, dużo zamieszania, a goście przebierali się na tę okazję, to nie, już nie jest dobrze.

Czemu? Ponieważ w tym momencie prosisz kogoś, żeby usunął to, co prawdopodobnie było sprytnym dodatkiem do ich stroju na noc, i jeśli zadali sobie trud ubierania się, by wyjść na imprezę, porzucając swoje buty w drzwi i ochraniacze w skarpetkach lub bosych stopach są zarówno brawurowym, jak i towarzyskim brzęczeniem.

Ale to twój dom, twoje zasady niektórzy by powiedzieli. Podczas gdy wspaniale jest trzymać się zasad “bez butów w domu” na co dzień, imprezy są krokiem na zewnątrz normalnego życia, a więc naginanie zasad jest częścią gry. (Oczywiście, jeśli jest to całkowicie błotniste lub śnieżne, mam nadzieję, że moi goście zdejmą buty bez mojego słowa, jak oczekiwałbym od nich!)

Jeśli nie podoba ci się, że nie masz butów w swoim domu, to przynajmniej pozwól swoim gościom poznać z wyprzedzeniem, z odrobiną samozagłady “oddaj mi to” w swoim zaproszeniu (humor jest świetnym zabezpieczeniem przed obrazą). Możesz też po prostu obrócić całą sprawę, organizując imprezę z Fantazyjnymi Skarpetami!

(Źródło zdjęcia: Gabriela Herman)

3. Jeśli gospodarz otrzymuje butelkę wina, jest zobowiązany do otwarcia i serwowania tego wieczoru?

Jeśli wino było prezentem z podziękowaniami za hosting, to po prostu – podarunek – i dlatego to całkowicie zależy od gospodarza, co chce z nim zrobić. Może on podawać to z kolacją, lub może odłożyć to na później. Tak czy inaczej jest to jego przywilej całkowicie!

Jeśli jednak gospodarz zasugerował przyniesienie butelki wina w odpowiedzi na najlepszego gościa, który kiedykolwiek zapytał, co może zrobić, aby pomóc, to tak, gospodarz powinien otworzyć butelkę i podać ją wieczorem. To samo dotyczy każdego przedmiotu od gościa, który jest bezpośrednio związany z wieczornym posiłkiem, jak przystawka lub deser. Te rzeczy powinny być zawsze serwowane wieczorem, a resztki pozostawione z gospodarzem.

4. Czy dobrze jest, jako gość, publikować zdjęcia imprezowe w mediach społecznościowych?

Nie bez uprzedniego sprawdzania u gospodarzy! Grzecznie jest pozwolić im dyktować, ile partii chcą udostępnić w mediach społecznościowych. Mogą mieć powody, dla których chcą zachować prywatność lub skromność. Jeśli masz wspólnych znajomych, którzy nie zostali zaproszeni, na przykład, publikuj zdjęcia imprezowe oznaczone tagami wszystkich innych osób było Zaproszony jest w zasadzie rezerwacja hosta na bilet w jedną stronę do Awkward Town. Nie bądź tym gościem. (Nie wolno też udostępniać zdjęć dzieci innych osób bez ich wyraźnej zgody!)

Oczywiście gospodarze mogą równie dobrze być tymi ludźmi, którzy nie tylko mają imprezę, ale tworzą dla niej hashtag – #alexandannieknowhowtoparty! – więc w takim razie za wszelką cenę zrób to społecznie. Ale znowu bądź ostrożny i zapytaj najpierw.

(Źródło zdjęcia: Andrea Bemis)

5. Poważnie – jakie są zasady dotyczące zgłaszania i przyjmowania ograniczeń dietetycznych?

Jest to nadal zagadka etykiety: czy obowiązkiem gościa lub gospodarza jest ciężar dostosowania się do ograniczeń dietetycznych i preferencji? Czy gospodarz powinien zrobić wszystko, co konieczne, aby jej gość mógł się dobrze bawić, czy też gość powinien być elastyczny i dostosowany do wysiłków gospodarza?

Oto miarka: jedzenie gościa alergie lub długoterminowe jedzenie style życia z powodów religijnych lub medycznych zawsze gwarantuje zakwaterowanie po stronie gospodarza; jedzenie gościa preferencje nie rób.

Jakie jest preferencje dotyczące żywności? Preferencja pokarmowa jest w przeważającej części czymkolwiek nie rozum medyczny, religijny lub głęboko filozoficzny (wegetarianizm, weganizm) w celu uniknięcia danego pożywienia. Jeśli na przykład unikasz jedzenia, które po prostu schudnie lub nie lubisz jego smaku, lub z jakiegokolwiek innego osobistego powodu, który nie zagraża życiu, jest to preferencja pokarmowa. W takim przypadku przestrzeganie preferencji żywieniowych zależy od gościa, a nie od gospodarza … chyba że gospodarz postanawia wziąć to na siebie!

Co to oznacza praktycznie: Kiedy przyjmiesz zaproszenie na kolację, powinieneś podać alergię pokarmową lub styl życia (weganizm, wegetarianizm, koszerność) z góry, ale nie podawaj preferencji pokarmowych, chyba że ktoś cię o to poprosi – a nawet wtedy podejmij delikatne podejście i postaw obciążenie dla siebie.

Na przykład, jeśli gospodarz zapyta, czy są jakieś produkty, których unikasz, możesz powiedzieć: “Bardzo dziękuję za pytanie! Właściwie nie jem teraz dużo ziaren, ale jeśli to nie działa z twoim menu , Z chęcią przyniosę dużą sałatkę! ” W ten sposób pozostawiasz gospodarzowi stwierdzenie, że jest ona zadowolona z Twoich preferencji w menu lub do skorzystania z Twojej oferty.

Jakie inne zasady etykiety żyją w tej nowej epoce??