(Źródło zdjęcia: Christine Gallary)

Czy półki w drzwiach lodówki są zagracone i pogmatwane? Wiem, że moje są. To ciągła gra w Tetris, próbująca przesuwać butelki i słoiki, żeby wszystko wcisnąć.

Ale co, jeśli powiem ci, że niektóre z tych przypraw nie muszą być przechowywane w lodówce, uwalniając w ten sposób bardzo potrzebną przestrzeń? Oto pięć typowych przypraw, które po otwarciu mogą być przechowywane poza lodówką. Spójrz!

Jak przechowywać przyprawy poza lodówką

Poniższe sugerowane ramy czasowe przechowywania przypraw odnoszą się do przypraw, które są produkowane komercyjnie, ponieważ zawierają zwykle wystarczającą ilość konserwantów.

Pamiętaj, że podczas gdy poniższe otwarte przyprawy nie muszą być trzymane w lodówce, powinny być przechowywane w lodówce chłodna temperatura pokojowa i bezpośrednie promieniowanie słoneczne.

I zawsze używaj zdrowego rozsądku – jeśli przyprawa zaczyna pachnieć lub smakować śmiesznie, porzuć ją.

1. Musztarda

Okres trwałości: 2 miesiące

Dopóki musztarda nie zawiera owoców ani warzyw, zawiera w sobie dość kwasu jako środka konserwującego. Żółty, Dijon, a nawet pełnoziarnisty można umieścić w szafce na okres do dwóch miesięcy.

2. Ketchup

Okres przydatności do spożycia: 1 miesiąc

Jeśli często używasz ketchupu, rób tak, jak robią to restauracje i goście – po prostu go opuść. Keczup można przechowywać w lodówce przez okres do jednego miesiąca, ale jeśli nie sądzisz, że skończysz butelkę w tym terminie, najlepiej przechowywać ją w lodówce.

3. Sos rybny

Okres trwałości: od 2 do 3 lat

Sos rybny ma już długą produkcję i czas fermentacji, a będzie dobrze siedzieć w lodówce. Może nadal trochę fermentować i lekko zmieniać smak, ale nadal jest bezpieczny do jedzenia.

4. Sos sojowy

Okres trwałości: 1 rok

Podobnie jak sos rybny, sos sojowy jest fermentowany i nie musi być przechowywany w lodówce, chyba że przechowujesz go przez ponad rok.

5. Gorący sos

Okres trwałości: 3 lata

Podobnie jak musztarda, najczęściej kupowane w handlu gorące sosy mogą siedzieć przez kilka lat – po prostu upewnij się, że jest to ocet oparty na owocach i warzywach. Ponownie, kolor może się zmienić, ale nie zepsuje się.

Jakie przyprawy zostawiasz z lodówki??

Więcej na temat przechowywania przypraw: Jak długo można zachować otwarte przyprawy?