Linguine with Clams

(Źródło zdjęcia: Maria Siriano)

Czy pamiętasz swój pierwszy kęs linguine z sosem z białego wina z małży, z homara z sherry lub pikantną Marsali z kurczaka? Gotowanie z białym winem zapewnia równowagę, owoce i kwasowość wielu naszym ulubionym przepisom. Po przejściu obok sklepu spożywczego “wino do gotowania” (i zdecydowanie radzę to zrobić!) I wprowadzenia do równania nawet białego wina o umiarkowanych cenach (zostaw to 40 Chardonnay w chłodziarce do wina), twoje możliwości i styl gotowania rozszerzają się wykładniczo.

Oto pięć białych win, które są wspaniałe do gotowania na swój sposób.

5 najlepszych stylów białego wina do przyrządzenia

Zdecydowanie najbardziej uniwersalnym stylem wina do przyrządzenia jest suche, rześkie białe wino. Bogate, dębowe białka mogą stać się gorzkie podczas gotowania, podczas gdy słodsze białka mogą karmelizować podczas odlewania lub dodawać niechcianej słodkości do niektórych potraw..

Jako kucharz do wina staje się integralną częścią całego dania, a subtelne niuanse są prawie zawsze tracone; w związku z tym wino wysokiej jakości jest właściwie używane tylko do koniec danie, w którym będzie składnikiem opisanym. Jeśli tak nie jest, wybierz umiarkowane cenowo, spokojne białe wino i zamiast tego wydaj dodatkowe pieniądze na składniki wysokiej jakości.

Pijany kurczak i grzyby

(Źródło zdjęcia: Joe Lingeman)

1. Ostre białe wino (Jak na przykład Pinot Grigio, Sauvignon Blanc i Unoaked Chardonnay)

To jest twoja kategoria. Jeśli to możliwe, wybierz wino o umiarkowanej zawartości alkoholu (najlepiej od 10 do 13 procent) i obfite kwasowości. Czemu? Wino wysokoprocentowe może wymagać więcej czasu, aby zmniejszyć i często nie ma niezbędnej kwasowości, co dodaje jasnych, delikatnych efektów, które obserwujemy.

Moimi trzema ulubionymi gatunkami winogron do gotowania są Pinot Grigio, Sauvignon Blanc i unoaked Chardonnay. Pinot Grigio jest najbardziej neutralnym z trzech, co czyni go najbardziej uniwersalnym. Sauvignon Blanc zapewnia pikantną kwasowość, która jest szczególnie smaczna w potrawach z owoców morza lub w sosach wykorzystujących ciężką śmietanę. Chardonnay przyczynia się do największego bogactwa trzech.

Wiem, że wydaje się to sprzeczne z intuicją, ale unikaj kupowania win oznaczonych jako “wina do gotowania”, ponieważ często zawierają one sól i inne dodatki. Ogólnie rzecz biorąc, wybierz wytrawne, wytrawne, średnio-białe wino. W szczypcie zawsze można zastąpić suchy wermut. Premia? Choć nieco droższy, wermut ma dłuższy okres przydatności do spożycia, co czyni go doskonałą opcją dla tych, którzy tylko wchłaniają się sporadycznie.

5 bardzo do picia Crisp, suchych białych do gotowania

  • Kaczka staw Pinot Gris, Willamette Valley, Oregon, 15 USD
  • Gabbiano Pinot Grigio della Venezie IGT, Włochy, 8 USD
  • Czarna skrzynka Sauvignon Blanc Valle Central, Chile, 15 USD (to pudełko 3-litrowe, które stanowi średnio 3,75 USD za butelkę)
  • Toad Hollow, Chardonnay, Hrabstwo Mendocino, Kalifornia, 14 USD
  • Mouton Cadet, Sauvignon Blanc, Bordeaux, Francja, 9 USD

Slow Cooker Cream of Mushroom Soup

(Źródło zdjęcia: Joe Lingeman)

2. Sucha suszona

Podobnie jak Faith, zawsze mam w kuchni taką butelkę. Właśnie tego wieczoru skończyłem garnek z kurczakiem i zupą kalafiorową z odrobiną sherry, która rozjaśniła zupę i dodała kolejną warstwę głębokości i wymiaru. Sherry jest wszechstronna – świetnie nadaje się do glazurowania, przynosi głębię śmietanemu sosowi i jest znakomita w połączeniu z przystawkami takimi jak ostrygi.

Mój wybór do sherry do gotowania

  • Taylor Wine Company Dry Sherry, Nowy Jork, 7 USD

Domenica Marchetti’s Marchew z polentą z Marsali

(Źródło zdjęcia: Kimberley Hasselbrink)

3. Sucha Marsala

Choć pyszna w klasycznej kurczakowej lub cielęcej Marsali, powinieneś rozgałęziać się i próbować wcielać to złożone, wytrawne wino w duszone przetwory. Moim ulubionym sposobem na wykorzystanie wina Marsala jest dekadencki włoski deser zabaglione.

Mój wybór do gry Marsala

  • Cantine Florio Fine Marsala Dry, Sycylia, Włochy, 13 USD

Kremowy francuski musztardowy kurczak

(Źródło zdjęcia: Joe Lingeman)

4. Wino musujące

Oczywiście wino musujące idealnie nadaje się do winegretu szampańskiego lub sorbetu, ale jest doskonałym substytutem suchego, białego wina w beurre blanc. Bańki rozpraszają się po ugotowaniu, więc jest to świetna okazja, aby po imprezie wykorzystać resztki szampana (nie, że to zawsze jest problem w moim domu!).

Mój wybór wina musującego do przyrządzenia

  • Poema Cava, Brut, Penedés, Hiszpania, 12 USD

Smażona wołowina i szparagi

(Źródło zdjęcia: Maria Siriano)

5. Dry Madeira

Wyprodukowany w czterech różnych stylach, Madera jest portugalskim winem wzmocnionym z wysp Madery. Wybierz “Sercial”, suchy styl, który służy jako orzeźwiający aperitif. Użyj Madery w sosie do klasycznej wołowiny Wellington, jako pikantnego dodatku do sosu lub jako substytut Sherry w wirtualnie każdy Przepis.

My Pick for Madeira do gotowania

  • Cossart Gordon & Co. 5-letnia Serial Madeira, Portugalia, 22 USD

Co jeśli nie chcę używać alkoholu?

Istnieje wiele opcji bezalkoholowych, które można wykorzystać zamiast tego, które wciąż nadają smak temu, co gotujesz. Dla czegoś, co prawie naśladuje wino, spróbuj verjus, czyli tłoczony sok z niedojrzałych winogron lub Vin Sante, który jest zrobiony z niesfermentowanych winogron. Poza tym, dobry oliak z kurczaka lub warzyw, wzbogacony o odrobinę cytryny lub octu, to doskonały wybór, który prawdopodobnie już masz pod ręką.