Dodanie odrobiny słodyczy do przypalenia alkoholu jest częścią planu prawie wszystkich koktajli – w rzeczywistości najwcześniejsze koktajle były po prostu alkoholem, cukrem, wodą i odrobiną goryczy. W dzisiejszych czasach zwykły syrop (1 do 1 mieszanki wody i cukru) jest najczęściej używanym środkiem słodzącym w koktajlach, ale mamy do wyboru wiele różnych opcji – jak miód i nektar z agawy – wszystko to może subtelnie zmienić charakter napoju.

Kilka tygodni temu miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji koktajlowej w San Antonio, gdzie Lucinda Sterling, starszy barman w Little Branch w Nowym Jorku, eksperymentowała z użyciem różnych słodzików w klasycznym ginowym sosie. Postanowiłem spróbować tego samego w domu, ale z whisky (jestem wielkim fanem). To był pyszny eksperyment.

1: Klasyczna whisky kwaśna.

Wypróbowana i prawdziwa formuła dla whisky to:

2 uncje whisky (ja użyłem whisky żytniej),
3/4 uncji soku cytrynowego (świeżo wyciśnięty, oczywiście), oraz
3/4 uncji prosty syrop.

Te proporcje nie zawodziły. Cytryna i cukier ładnie wyrównały whisky, nie pokonując go całkowicie. Prosty syrop jest bardzo wyraźnym i eleganckim środkiem słodzącym; nie przynosi wiele do stołu, ale pozwala innym rozmowom mówić.

2: kwaśna whisky z miodem.

2 uncje whisky
3/4 oz soku z cytryny
1/4 oz miodu
1/2 oz ciepłej wody

Najpierw dodaj miód do wytrząsarki, a następnie dodaj gorącą wodę. Wymieszać z syropem; następnie dodaj pozostałe składniki, dodaj lód i potrząśnij i wytnij do szklanki.

Miód dodaje bardzo subtelną słodycz. W groszku z miodem (znanym również jako “Bee’s Knees”) miód naprawdę przyniósł dużo smaku. Tutaj czuję, że bardziej pasuje do ogólnego charakteru napoju.

3: kwaśna whisky Agave Nectar.

2 uncje whisky
3/4 oz soku z cytryny
1/2 oz agawy nektar

Dodałem trochę mniej nektaru agawy niż zwykłego syropu, ponieważ nektar z agawy jest nieco słodszy. Nektar Agave jest dość popularny w margaritas, gdzie jego nieco roślinny charakter doskonale uzupełnia tequilę; w Internecie toczy się ożywiona debata nad tym, czy nektar z agawy, czy zwykły syrop margarita jest lepszy. Łączenie nektaru z agawy i whisky jest mniej oczywistym wyborem, ale myślę, że działa tutaj. Nektar z agawy zdecydowanie nadaje napojowi pewną pikanterię, a może nawet odrobinę roślinnego charakteru, ale podobało mi się.

4: kwaśna whisky Turbinado.

2 uncje whisky
3/4 oz soku z cytryny
1/2 oz turbinado simple syrup

Jestem stronniczy od cukru turbinado; Zawsze umieszczam to w mojito. Cukier o lekko melasowym smaku Turbinado nadaje głębi i bogactwu smaku whisky; zdecydowanie warto spróbować.

Nancy Mitchell bardzo się podobało to badanie. Więcej jej przepisów można znaleźć na jej blogu The Backyard Bartender.