Czy znasz najszybszy sposób na zmatowienie noża? Okazuje się, że są trzy. Jestem pierwszy, który przyznał, że zrobiłem dwie z tych trzech rzeczy w tym samym czasie lub innym, ale teraz wiem lepiej – i ty też możesz!

3 sposoby, w jakie możesz niszczyć swoje noże

1. Przechowujesz noże wysunięte w szufladzie na przybory kuchenne.
Jest kilka powodów, dla których jest to złe: po pierwsze, w szufladzie jest niebezpiecznie. Po drugie, obnażony nóż ociera się o inne rzeczy, co powoduje, że staje się on nudny bardzo szybko. Najlepszym sposobem przechowywania noży jest magnetyczny pasek nożowy lub blok nożowy.

Jeśli naprawdę mało miejsca i potrzeba przechowywania tych noży w szufladzie, wystarczy wsunąć je najpierw w osłonę tarczy! Możesz dostać zestaw czterech na Amazon za około 10 USD.

2. Wsadzasz nóż do zmywarki.
Noże nigdy nie powinny wchodzić do zmywarki. Detergent do zmywarek jest bardzo ścierny, a wraz z obijaniem, które ma miejsce w trakcie cyklu prania, ostry brzeg wyrwie cię z noża. (Plus, to nie jest bezpieczne dla osoby rozładowującej zmywarkę!)

Zawsze myć ręcznie noże w zlewie z mydłem do naczyń i wodą. Ostrze powinno znajdować się z dala od siebie, a nóż nisko w zlewie. Nie zostawiaj też noża do wyschnięcia na powietrzu. Zamiast tego weź ściereczkę do herbaty i trzymając nóż z ostrzem skierowanym w Twoją stronę, wysuszyć nóż krótkimi pionowymi ruchami prostopadle do krawędzi. Ułożenie ręcznika w poziomie wzdłuż ostrza jest bardzo niebezpieczne i pewny sposób, by się skaleczyć. (Nie martw się – robiłem to również przez długi czas!)

3. Przesuwasz nóż, ostrze w dół, przez deskę do krojenia, aby usunąć to, co właśnie posiekano.

O stary. jestem nadal próbując przełamać ten nawyk! Czy robisz to? Po tym, jak masz kupę posiekanych warzyw, zgarnij swój miły, ostry nóż – w poprzek deski do krojenia, by zwolnić trochę miejsca. Oczywiście, kiedy faktycznie o tym myślisz (tak jak ja to robię), jest to okropny sposób potraktowania ostrza!

Proste rozwiązanie: wystarczy obrócić nóż, zanim się wysuniesz! W ten sposób płaska strona grzbietu robi polanę, a ty nie zrujnujesz swojego ostrza.

Ten post został zamówiony przez Megs1310 dla Reader Reader Week 2013.

(Zdjęcie: Cambria Bold)