Mała i obfitująca w Święto Dziękczynienia kolacja

(Źródło zdjęcia: Rachel Joy Photos / The Kitchn)

Wskazówki na temat dziękczynienia często koncentrują się na gospodarzu posiłku i jego problemach – planowaniu, gotowaniu, dbałości o szczegóły. Ale wielu z nas nie będzie w tym roku robić ciężkiego liftingu; będziemy po prostu gośćmi w The Big Day. Mimo że ta rola może być mniejsza, nadal możesz zrobić coś, aby być wyjątkowym gościem i pomóc gospodarzowi.

Przed świętem Dziękczynienia

1. Powiadom swojego gospodarza z dużym wyprzedzeniem o wszelkich problemach dietetycznych.
Bezglutenowe, wegetariańskie, alergie itp. – upewnij się, że gospodarz wie, czy potrzebujesz czegoś specjalnego na obiad.

2. Zapytaj swojego gospodarza, czy możesz przynieść coś.
Sporządzenie tego wszystkiego nie jest żartem – zapytaj, czy możesz przynieść coś takiego jak bok lub ciasto. Jeśli masz alergie, to jest twój czas na zrobienie czegoś, co na pewno możesz zjeść.

3. Jeśli jest to dziękczynienie z okazji Święta Dziękczynienia, lub zgłosiłeś się na ochotnika do zrobienia czegoś, przynieś swoją własną miskę i naczynia.
Nie oczekuj, że Twój gospodarz będzie miał wszystkie odpowiednie przybory i ładne miski, w które możesz włożyć jedzenie. Albo zapytaj z góry, albo przynieś własne rzeczy.

4. Przynieś swojemu gospodarzowi mały prezent.
Przywołanie hostii małym, przemyślanym prezentem jest wyrazem wdzięczności za całą pracę. Podczas gdy dobre wino lub przyjemny ser to zawsze świetny pomysł, coś bardziej kreatywnego jest zawsze miłe. W zeszłym tygodniu zapytałem ludzi, co przynoszą na swoich gospodarzy w Święto Dziękczynienia, i było kilka świetnych odpowiedzi. Szczególnie podoba mi się pomysł przyniesienia czegoś smacznego, które gospodarz może zjeść na śniadanie następnego dnia.

W Dzień Dziękczynienia

5. Nie przyjeżdżaj wcześniej (ale nie pokazuj więcej niż 30 do 45 minut z opóźnieniem).
Gospodarze dziękczynienia są często w napiętym grafiku, więc nie zaskakujcie ich, pokazując pół godziny wcześniej na środku prysznica. Powiedziałeś jednak, że na pewno nie chcesz spóźnić się – nie chcesz podawać obiadu i możesz przegapić indyka!

6. Zapytaj gospodarza, czy potrzebuje pomocy w gotowaniu. Jeśli odejdą, nie wychodź z kuchni.
Po przybyciu na miejsce i powiedzeniu swoich hellos, zapytaj kucharza lub gospodarza, czy potrzebują pomocy w kuchni. Jeśli się nie zgodzą, niech diabli wezmą udział w tym przedsięwzięciu.

7. Bądź uważny i unikaj telefonu.
Bycie dobrym gościem oznacza towarzysko – nie obsesyjnie sprawdzaj swojego e-maila lub Twittera. Powiedział, że powinieneś oczywiście robić zdjęcia tego, co jesz i z kim jesteś.

8. Nie narzekaj.
Powtarzaj za mną: NIE będę narzekać podczas Święta Dziękczynienia. Nie obchodzi mnie, czy indyk jest suchy, czy farsz jest okropny, po prostu nie wyrażaj swoich uczuć gospodarzowi. Jeśli nie możesz zjeść trochę jedzenia, w porządku, ale nie mów tego głośno.

9. Pomoc przy czyszczeniu.
To jest twój czas, by błyszczeć! Pomoc przy sprzątaniu jest najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby pomóc swojemu gospodarzowi. Jest wiele dań do zrobienia, więc niech twój gospodarz powie Ci, gdzie możesz pomóc i jak najlepiej.

Po Święcie Dziękczynienia

10. Pamiętaj, aby powiedzieć “dziękuję”.
W końcu jest Święto Dziękczynienia! Pamiętaj, aby wysłać krótką notatkę, aby podziękować gospodarzowi za stworzenie niesamowitego show.