Mandarynkowy pył pomarańczowy. Brzmi absolutnie magicznie – i jest! Uwielbiamy posypywać ten słodki, intensywnie posmakowany proszek na wszystko, od płatków owsianych po pieczone warzywa i lody.

Mamy Gwen Ashley Walters z Pen & Fork, aby podziękować za tę czarującą ideę (którą ona z kolei odebrała od szefa kuchni Becky Selengut). Polega ona wyłącznie na wysuszeniu bardzo cienkich plastrów mandarynki w piecu lub odwadniaczu, a następnie zmieleniu ich na proszek za pomocą młynka do kawy lub moździerza. (Próbowaliśmy tego również z suszonymi skórki, ale bardziej podobała nam się do całej wersji pomarańczowej). Nieco szczypta cukru i soli dopełnia smaku i przecina jakąkolwiek goryczkę, ale dominującym smakiem jest czysta, żywa pomarańcza.

Zastosowania są nieograniczone. Po zrobieniu naszej ostatniej partii mandarynkowego pyłu pomarańczowego, każdego ranka zraszaliśmy ją na naszej mące owsianej. Pachnący proszek można również stosować w marynatach, potrawach warzywnych, wypiekach i słodyczach. Zapakowany w hermetyczny pojemnik zachowuje smak i zapach przez około miesiąc w lodówce. Prawdopodobnie można również zamrozić go na dłużej.

Czy kiedykolwiek zrobiłeś mandarynkę lub proszek z mandarynki? Jak tego używasz?

Zdobądź samouczek: Mandarynkowy pył w piórze i widelcu

Związane z: 5 sposobów użycia suszonych skórek owoców cytrusowych

(Zdjęcie: Emily Ho)