Europa zawsze miała szczególny związek z kawą. Wieki temu europejscy kupcy dostali się w jej ręce podczas podróży na Bliski Wschód, pomagając w uruchomieniu całego globalnego przemysłu. Mamy Francję, aby podziękować za kawiarnie, a Włochy za podziękowanie za nasze ulubione napoje espresso. Europejska kultura kawowa zawsze była bogata i nadal się rozwija i rozwija.

Europejska kultura kawy

Nawet Brytyjczycy, znani na całym świecie jako pijący herbatę, mieli rolę do odegrania w amerykańskich zwyczajach kawowych. To dzięki nim kawa dotarła do kolonii – nieco ironicznie, biorąc pod uwagę, że ostatecznie, kiedy nałożony podatek herbaciany doprowadził kolonizatorów do rewolty (Boston Tea Party), koloniści całkowicie zrezygnowali z herbaty i zdecydowali się na kawę. Thomas Jefferson dał ukłon w stronę swoich francuskich, kochających kawę odpowiedników i nazwał kawę “ulubionym napojem cywilizowanego świata”. Amerykańskie nawyki picia zostały na zawsze zmienione.

Ale podczas gdy europejska kultura kawowa była bogata, ponieważ w Australii i Stanach Zjednoczonych zaczęła rosnąć wyjątkowa kultura kawowa, jakość kawy była nieco gorsza na kontynencie. Strzały espresso były ciemne, przesycone, gorzkie i ostre, a profesjonaliści i miłośnicy kawy byli rozczarowani, gdy zamówili poranną filiżankę..

Europejskie odrodzenie kawy

Kraje skandynawskie pomogły przewodzić nowej fali kawy, z firmami takimi jak Nordic Approach i Collaborative Coffee Source. Palarnia w Oslo (jak również poprzedni Mistrz Świata Barista i współzałożyciel Nordic Approach) Tim Wendelboe jest jedną z najbardziej szanowanych nazwisk w świecie specjalnej kawy. Dzisiaj coraz więcej europejskich palaczy specjalnych osiąga rozgłos poza granicami kraju. Roastry takie jak Drop and Koppi ze Szwecji, Coffee Collective z Danii, Workshop i Square Mile z Wielkiej Brytanii oraz The Barn w Berlinie są przykładami palaczy, którzy pomagają zmienić nie tylko lokalne kultury kawy, ale także zyskują kult po innym miejscu.

Wzrost zainteresowania specjalną kawą spowodował lawinę aktywności, nie tylko w paleniu i podawaniu kawy, ale także w raportowaniu na jej temat. Europejskie czasopisma, takie jak Caffeine Magazine i Standart, dokumentują specjalną kulturę kawy w nowy sposób, a witryny takie jak European Coffee Trip poświęcone są odkryciu najlepszych kawiarni, które kontynent ma do zaoferowania..

Pod wieloma względami Londyn był liderem specjalnej sceny kawowej, a miasto stało się ośrodkiem kawiarni trzeciej fali, w której przelewy z jednego źródła są równie łatwe do zdobycia jak filiżanka herbaty i scone. Częściowo wynika to z poprzedniego związku z kawą w Wielkiej Brytanii – mówi Scott Bentley z magazynu Caffeine. “U.K. nigdy nie miał ani nie wydawał się mieć historycznej kultury kawowej, jak Włosi czy Szwedzi, więc nie było zakorzenionej kultury do walki.”

Ale podczas gdy ta zakorzeniona kultura kawy w wielu krajach europejskich przyczyniła się do trudnych do zmiany nawyków picia kawy, to także czyni specjalną kulturę kawową Europy tak wyjątkową. “Myślę, że europejska scena kawowa jest ekscytująca z powodu jej różnorodności i postępu”, mówi Bentley. “Nadal mamy Włochów pracujących z ich ciemnymi espressos, Skandynawów pracujących z ich jaśniejszymi filtrami kawy, i starożytnych tureckich Ibrik i wiedeńskich kawiarni, ale teraz mamy wszystkie odcienie brązu pomiędzy”. To, co każdy kraj europejski ma do zaoferowania specjalnej kulturze kawy, ma swój lokalny charakter.

Nowe twarze w specjalnym świecie kawy

Podczas gdy często patrzymy na to, co robią duże miasta – jak na przykład oczy, które były oczami paryskiej rewolucji kawowej w ciągu ostatnich kilku lat – jedne z najlepszych w europejskiej kulturze kawowej specjalności pochodzą z najbardziej nieoczekiwanych miejsc. “To, co naprawdę fascynuje, to kraje Europy Wschodniej, które teraz obejmują styl kawy trzeciej fali, a takie miasta jak Tallin i Budapeszt dostarczają specjalną kawę do tych miejsc” – mówi Bentley.

Ralf Rueller, właściciel i szef kuchni w The Barn, zgadza się: “Obserwujemy wielkie trendy w krajach Europy Wschodniej”, mówi Rueller. “Mimo że w niektórych miejscach lokalny popyt jeszcze nie istnieje, widzimy wielu młodych i pełnych pasji ludzi tworzących ślad w kawie, których nie można zignorować i które doprowadzą do większego biznesu.”

Choć początkowo mogło to być powolne, to przejście odbywa się szybko, a miasta w całej Europie w wielkim stopniu wykorzystują specjalną kawę. “Dobrą wiadomością dla nas było szybkie pojawienie się specjalnej kawy wszędzie, gdzie byliśmy” – mówi Ales Pospisil z European Coffee Trip, który podróżował po całej Europie, aby udokumentować scenę kawową. “Oczywiście, Londyn wciąż jest pierwszym miastem w Europie, jeśli chodzi o wzrost, wybieram Pragę, Amsterdam i Berlin, a co tydzień słyszymy o otwarciu nowej kawiarni lub automaty.” Myślę, że Praga oferuje bardzo szeroki wybór kawiarni, a festiwal kawy w Pradze z roku na rok przyciąga coraz więcej uwagi. ”

To ekscytujące ze względu na różnorodność europejskiej kawy specjalistycznej; w miarę rozwoju ruchu coraz częściej słyszymy o miastach poza zwykłymi podejrzanymi stolicami żywności i napojów. Pospisil cytuje Fair Finch, w Kijowie na Ukrainie, jako ostatnio ulubiony. Czy to w Kijowie, w Pradze, czy w Londynie, wszystkie te otwarcia kawiarni i roastery na kontynencie europejskim wskazują na powszechną popularność kawy; to napój przekraczający granice.

Patrząc w przyszłość

Ogólnie rzecz biorąc, przejście na kawę o lepszej jakości nie jest jedynie odzwierciedleniem zainteresowania kawą, ale jest odzwierciedleniem ogólnie pojętego zainteresowania żywnością. Ludzie są bardziej zainteresowani tym, skąd pochodzi ich jedzenie i napoje; kawa to kolejna droga do tego. “Nowa scena kulinarna jest ważna, aby wprowadzić nowe koncepcje i opcje stylu życia” – mówi Rueller. “Istnieje świadomość żywności i rolnictwa – bardziej świadomy i selektywny sposób kupowania i jedzenia, wszystko to odbywa się również w kawie, Coraz więcej osób chce wiedzieć, skąd pochodzi kawa, a także, w jaki sposób została wyprodukowana i przetworzona. a smak jest ważny i możemy to wszystko dostarczyć. ”

Podczas gdy rozwój specjalnej kultury kawy może w niektórych miejscach trwać dłużej niż inne, ponieważ Europa posuwa się naprzód, jest jedna rzecz, która będzie nadal napędzać rynek specjalistycznych kaw: co jest w filiżance. “Z czasem” – mówi Rueller – “jakość nie może być zignorowana”. Dla europejskich pijących kawę oznacza to jedno: lepszą kawę.