Jeśli nie pracujesz w specjalnej kawie – lub nie pochodzisz z Nowej Zelandii lub Australii – założę się, że kilka lat temu nigdy nie słyszałeś o płaskiej bieli.

Ale oczywiście Starbucks zaczął go obsługiwać. Jak Derek Thompson tak trafnie zamieścił na Twitterze: “W małej kawiarni w East Village i ~ wszyscy zamawiają mieszkanie w kolorze białym.” Efekt “Starbucks”.

On ma rację. Podczas gdy nasi przyjaciele Down Under od lat pili płasko, wymagało to od nas przeniesienia globalnego giganta kawy, abyśmy zauważyli. Spójrz tylko na spike w poszukiwaniu “płaskiej bieli”.

Ale tak naprawdę klienci byli tak zdezorientowani tym, co na świecie rzeczywiście było płową bielą, że Starbucks musiał zmienić komunikator, żeby uświadomić im o napoju.

W ciągu ostatnich kilku lat cieszyłem się kilkoma płaskimi kolorami, zarówno w Australii, jak i za granicą, ale nawet w świecie kawowym zdarzają się pewne niejasności co do tego, “czym dokładnie” są naprawdę. Sprudge, specjalna strona z kawą, rozpoczęła nawet ankietę, aby dostać się do podstawy naukowej pytania.

Pomyślałem, że najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się dokładnie, co jest płaska biel i dlaczego wszyscy Antypodydzi tak bardzo ich kochają, to rozmawiać z ludźmi, którzy znają ich najlepiej: miłośnikiem kawy z Australii i miłośnikiem kawy z Nowej Zelandii..

Starbucks płaski biały.

(Zdjęcie: FieryDragonLord na licencji CC BY-SA 2.0)

Skąd pochodzi biała płachta?

Wiele się kłóci o to, czy płaski biały pochodzi z Australii, czy z Nowej Zelandii, ale Al Keating z Coffee Supreme w Nowej Zelandii zapewnia mnie, że to była rzecz Kiwi. “Twórca Płaskiej Białej jest powszechnie znany w Nowej Zelandii jako nie kto inny jak Derek Townsend. Jak głosi legenda, mógłby w jednej ręce wypić 3 dzbanki mleka, zrobić ponad 1500 płaskich białych w ciągu godziny i zmielić kawę do odpowiedniej wielkości cząstek, używając wyłącznie nagich pięści, nie zaskakując, że jego pierwsza kawiarnia nazywała się “Cafe Xtreme”, mówi Keating..

(Jeśli jest jeden powód, dla którego lubię ludzi z Nowej Zelandii i Australii, oprócz dobrej kawy: to ich poczucie humoru.)

Jaka jest różnica między płaskim białym a latte?

Płaska biel ma mleko na parze i espresso – czy to nie jest po prostu latte? Tak? Nie? Raczej? Różnica między płaskim białym a latte ma wiele wspólnego z pianką, według Eileen P. Kenny. Jest baristką, autorką kawy i twórczynią Ptaki niezwykłej witalności, publikacja na temat kawy specjalistycznej. Ona przełamała dla nas oszałamiające różnice między nami:

“Zazwyczaj w specjalnym świecie kawowym płaska biel ma nieco mniej mikropianki niż latte, a często mniejszą objętość, ale nadal jest kremowym mlekiem o tej samej ilości espresso” – mówi Kenny.

“Inna różnica polega na tym, że latte jest zwykle podawane w szklance – chociaż różni się ona od kawiarni do kawiarni – podczas gdy płaska biel jest podawana w ceramice, często w mniejszej ceramice niż w cappuccino, ale znowu to zmienia miejsce na miejsce . ”

Jak popularne są płaskie biele

Australia i Nowa Zelandia?

Poprosiłem zarówno Kenny’ego, jak i Keatinga, by uszeregowali płaską, białą plamę w hierarchii zamawiania kawy. Keating mówi, że dla niego zawsze jest płaskie białe miejsce na pierwszym miejscu, a latte jest na drugim miejscu. Kenny mówi, że w jej doświadczeniu w Australii, płaskie białe i latte są prawie takie same – obie są na szczycie listy.

Wskazuje jednak, że wierzy, iż “ludzie często zamieniają mieszkanie w białe zamiast latte, ponieważ uważają, że jest to mniej” napuszony “napój, podczas gdy w rzeczywistości to prawie to samo.”

(Źródło zdjęcia: Evan Goldberg)

Dlaczego wszyscy ci Antypodydzi są tak podekscytowani napojem z mlekiem i kawą?

Idź do kawiarni należącej do Aussie lub Kiwi za granicą, a na pewno znajdziesz w menu białe mieszkanie. Nie mogę policzyć liczby Australijczyków, których spotkałem podczas podróży, które mówią: “To miejsce serwuje świetną, płaską biel!” jako punkt odniesienia dla rankingu dobrej kawiarni. Co więc sprawia, że ​​płaska biała latte z dyni jest latte na półkuli południowej?

“Sądzę, że część entuzjazmu co do płaskich bielizny pochodzi z jakiegoś dziwnego poczucia patriotyzmu: Australijczycy uznali własność napoju za coś, co jest jego unikalne, podobnie jak lamington czy pavlova, bez względu na to, czy pochodzenie jest rzeczywiście australijskie,” mówi Kenny.

Keating zwrócił uwagę na interesującą rzecz dotyczącą kawy w Nowej Zelandii: “Ten facet, który zamawia” tylko kawę “, zawsze dostaje gładką biel”.

Może to tak proste, jak fakt, że napój przypomina im dom.

Kto pije mieszkanie białe?

Teraz możemy spokojnie wziąć udział w umiarkowanie wygórowanej dyskusji na temat kawy specjalnej.

“Puryści od kawy, miłośnicy i mężczyźni o zadbanych brodach i delikatnych dłoniach mogą argumentować, że mleko skazuje kawę lub zmywa kawę, nie szanując niestrudzonej pracy producentów i palaczy kawy, ale to może być historia na inny czas” – mówi Keating.

Nie martwcie się jednak – płaska biel jest popularna, ponieważ są zadowoleni z tłumu. Keating podsumowuje to, mówiąc mi, kto dokładnie pije płaskie białe:

“Każdy, kogo znasz: ta kobieta obok ciebie w autobusie, Brian w hali na rachunkach płatnych, twoja mama (trymowanie mleka), nawet barista w twojej ulubionej kawiarni. Barista w twojej ulubionej kawiarni ma dobrze zadbana broda. ”