Nie jestem do końca pewien, co większość ludzi je na śniadanie w świąteczny poranek. Często mówi się o obiedzie: pieczeń i szynki, tradycyjne przystawki i błyszczące desery. Ale dzień musi się jakoś zacząć; nie możesz kopać pończochach i odwijać prezentów na pusty żołądek. I to są Święta Bożego Narodzenia, więc lepiej być wyjątkowym. Oznacza to brak misek zimnych płatków zbożowych lub skąpych kawałków tostów.

Odkąd pamiętam, każdego poranka zjedliśmy to samo śniadanie: pikantne warstwy jajek mojej mamy, cytrusową ambrozję z przepisu mojej babki południowej i chleb w kształcie wianku nadziewany orzechami, cynamonem i rodzynkami, skropiony glazurą waniliową i oblany czerwonymi i zielonymi posypkami, roczny prezent od drogiego przyjaciela.

Moja matka przygotowuje warstwy, głównie pikantny chlebowy pudding z jajami, kiełbasą i serem cheddar, dzień wcześniej i piecze go w świąteczny poranek. Mój tata budzi się wcześnie, rozpala ogień i kolejkuje wakacyjną muzykę. Trudno powiedzieć, co mnie budzi: egipt, tandetny zapach warstw, hałas przelewającej się kawy, muzyka i odgłosy szeleszczącego papieru, gdy pies wkłada nos w prezenty.

Jako dzieci byliśmy zachęcani do “zjedzenia czegoś małego” przed rozpoczęciem otwierania prezentów. To nie zadziałało, a teraz nie działa. Nawet jako grupa dorosłych nadal jemy w formie bufetu, ładując talerz w jadalni, zanim usiądziemy wokół drzewa, aby przeszukać pończochy i prezenty. Spacerujemy i wybieramy jedzenie na śniadanie przez cały dzień. Mój brat zjada sekundy i tercje warstw, zawsze mam co najmniej dwie porcje słodkiego świątecznego chleba. I kilka filiżanek kawy. I ostatecznie wielka drzemka.

Pod koniec dnia jest zwykle popołudnie. Zachwycamy się tym, że półmiski śniadaniowe zostały zerwane, wpatrują się w papiery i wstążki rozrzucone po salonie i rozważają spacer po śniegu. “Świeże powietrze byłoby dobre, prawda?” ktoś zawsze mówi. “W końcu nadejdzie pora obiadowa”.

Warstwy świąteczne śniadanie

Serwuje 4 do 6

 • 6

  kromki chleba, najlepiej gęsty bochenek w stylu włoskim, o grubości 3/4 cala

 • 1 funt

  kiełbasa wieprzowa

 • 1 łyżeczka

  przygotowana musztarda

 • 1 duży kubek

  rozdrobniony ser cheddar (to świąteczne, idź duże z serem!)

 • 4

  jaja, lekko pobite

 • 1 1/2 kubki

  całe mleko

 • 3/4 Puchar

  połowa i połowa

 • 1/2 łyżeczka

  Sól

 • 1/4 łyżeczka

  pieprz

 • szczypta gałki muszkatołowej

 • 1 łyżeczka

  sos Worcestershire

Wyrównaj skórkę z chleba i dopasuj do dna miski do pieczenia o wymiarach 10 na 16 cali. Brązową kiełbasę i spuścić nadmiar tłuszczu. Zamieszaj musztardę w kiełbasę. Łyżkę parować równomiernie na chleb i posypać tartym serem. Połącz pozostałe składniki (jajka, mleko, półtorej, sól, pieprz, gałkę muszkatołową i sos Worcestershire), a następnie zalej ser i kiełbasę.

Piec w temperaturze 350 ° F przez 25 do 30 minut.

Można to zrobić dzień wcześniej i przechowywać w lodówce. Pozwolić na pieczenie w dodatkowym czasie, jeśli jest w lodówce.