Rampy: te delikatne dzikie cebule, rozrzucone na różowo i omijające każdy stół na wiosennych targowiskach. Są symbolem wiosennej kuchni – ale co ty robić z nimi? Często mijam ich, ciesząc się, że ich symboliczne powitanie jest wiosenne, ale szczęśliwsze dzięki zdrowszym porom i cebuli. Cóż, tej wiosny postanowiłem naprawdę otworzyć ramiona na rampy – i przypomniałem sobie, że najprostsze sposoby są często najlepsze. Oto prawdopodobnie najłatwiejszy i najsmaczniejszy sposób na podniebienie: Spaghetti smażone na patelni na złoto z delikatnymi podestami i pachnącą miętą.

Ten przepis jest tak prosty – zainspirowany innymi przepisami, takimi jak Martha Stewart i Mario Batali, opiera się na pochyłościach i ich cebulowym posmaku, aby naprawdę przeniknąć makaron. Gotuję rampy razem z rozgrzewającym makaronem i pomaga to uzyskać odrobinę złocisty i smażony na patelni, i nadaje mu smak rampy.

To zaledwie przepis; to opiera się na własnym wyczuciu czasu i odczuwania, kiedy makaron jest gorący i gotowany, a gdy rampy są miękkie i zwiędłe. To też szybkie danie – wystarczy kilka chwil, aby się nasycić.

Spaghetti smażone na patelni z rampami i miętą

Służy 4 jako przystawka lub 2 jako główna

 • 1/2 funt

  suszone spaghetti

 • Oliwa z oliwek

 • 8 uncje

  świeże rampy

 • 1 bukiecik

  mięta (około 1 uncja)

 • 1/4 Puchar

  wytrawne białe wino

 • 1/4 Puchar

  startego parmezanu i więcej do podania

 • Koszerna sól i świeżo zmielony czarny pieprz

Gotuj makaron, aż ledwo al dente. Wrzucić z odrobiną oliwy z oliwek i odłożyć na bok. (Ja też lubię używać resztek makaronu do tego rodzaju receptury, wystarczy schłodzić odrobiną oliwy z oliwek, aby zachować miękkość, następnie wyciągnąć i użyć tego zimnego dla tego przepisu).

Oczyść rampy i rozdziel je na zielone szczyty i białe dna. Drobno pokrój zielone szczyty i odłóż je na bok. Pokrój białe części w cienkie okrągłe plastry. Drobno pokrój również liście mięty, odrzucając łodygi.

Podgrzać duży (10-calowy lub większy w poprzek) patelnię sauté na dużym ogniu. Dodaj mżawkę oliwy z oliwek i tak, jak zaczyna dymić, dodaj ugotowany makaron. Gotuj na dużym ogniu przez około 2 minuty, często mieszając i obserwuj brązowienie makaronu. Po około 2 minutach wrzuć białe części ramp i gotuj, często mieszając, przez kolejne 2 minuty lub aż zaczną się zmiękczyć.

Dodaj białe wino; natychmiast się zacznie i niemal wyparuje. Zamieszaj parmezan, aż do całkowitego włączenia, a następnie dodaj zielone części ramp. Gotować jeszcze przez 1 minutę lub do zaniku ramp. Dodaj miętę i natychmiast wyłącz ogrzewanie. Mieszaj, aż mięta zacznie więdnąć. Dopraw do smaku solą i pieprzem.

Podawaj natychmiast z dodatkowym parmezanem, jeśli chcesz.

Więcej przepisów z Rampami
• Przepis: Szybki makaron z suszonymi morelami i świeżymi rolkami
• Przepis: Pecan Crusted Salmon z Sautéed Ramps i Purple Potatoes
• Ulubiony Spring Cocktail: Gibsons – z Rampami!
• Przepis: Gotowanie za pomocą Instynktu Formuły Pizzy (z Morels & Ramps)
• Przepis na restaurację: Wild Ramp Lemon Risotto z DOC

(Zdjęcia: Faith Durand)