(Źródło zdjęcia: Kelli Foster)

W pewnym momencie słowo chia przestało wyświetlać obrazy małej, porośniętej rośliny w doniczce z terakoty (zwykle w kształcie głowy lub czegoś kiczowatego). Zamiast tego, Chia natychmiast sprawia, że ​​myślimy o małych, pełnych składników odżywczych nasionach, które pokrywają nasz owies, dekorują nasze koktajle i robią teksturowane puddingi..

Czym są nasiona Chia?

Smak: Orzechowy
Najpopularniejsze użycie: Napoje, desery, substytut jajek

Członek rodziny mięty, chia pochodzi z Meksyku i Gwatemali i jest uprawiany od czasów prekolumbijskich. Legenda głosi, że azteccy wojownicy mogli utrzymać się przez cały dzień z jedną łyżką nasion chia.

Niedawno okrzyknięty “superżywnością”, te małe nasiona (o średnicy jednego milimetra) są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, białko, błonnik pokarmowy i inne składniki odżywcze.

Nasiona Chia są sprzedawane w dużych pojemnikach w wielu sklepach i można je kupić w opakowaniach jednostkowych.

Jak korzystać z nasion Chia

Chia to małe, ale potężne i wszechstronne nasiona. Mają bardzo łagodny smak i są łatwo dodawane do różnych produktów spożywczych i napojów. Posyp je płatkami zbożowymi, owsem, jogurtem i sałatkami. Zmieszaj je w sosy, dżemy, koktajle i wypieki. Połącz je z płynem, aby uzyskać pudding z chia lub napój typu agua fresca.

Przepisy na gotowanie z nasionami Chia

  • Nerkowca-kardamon Chia Pudding
  • Truskawki i “krem” Chia Pudding
  • Blackberry Chia Jam
  • Truskawkowy chłodziarka do arbuza
  • Smoothie z bananem