(Image credit: Apartment Therapy)

Jeśli nie możesz dostać się do Prowansji tego lata, gotowanie potraw wypełnionych smakami Prowansji to kolejna najlepsza rzecz. Nawet posypanie ziołami z Prowansji wystarczy, aby przetransportować cię bezpośrednio na francuską wieś, bez przelotu.

Co to jest Herbes de Provence?

Smak: Słodki, drzewny
Najpopularniejsze użycie: Mięso, drób, warzywa

Herbes de Provence to mieszanka przyprawowa zawierająca wiele ziół rosnących najobficiej na południu Francji i odpowiednio wykorzystanych w wielu potrawach z tego regionu. Mieszanki są zwykle wytwarzane z suszonych ziół i mają być łatwym skrótem do przyprawiania potraw.

Z których ziół się korzysta, a ich dokładny stosunek zależy od receptury i kucharza, ale najbardziej podstawowe mieszanki obejmują cząber, rozmaryn, majeranek i tymianek. Często dodawane są również pąki lawendy, a niektóre mieszanki zawierają nasiona kopru, szałwię, estragon, a nawet skórkę cytrusową..

Jak korzystać z Herbes de Provence

Zarówno w marynacie, jak i suszonym natarciu, zioła prowansalskie stanowią świetną przyprawę do grillowanych mięs, ryb i warzyw. Często używamy tej mieszanki do przyprawiania kurczaka pieczonego w piekarniku. Spróbuj też dodać kilka szczypt do sałatkowego vinaigrette lub połączyć zioła z dobrą oliwą z oliwek, aby zrobić sos do zanurzenia na świeży chleb.

Przepisy na gotowanie z Herbes de Provence

  • Kukurydza smakowa na kolbie z ziołami prowansalskimi
  • Herbes de Provence Salt