Składający się z wielu przypraw kojarzących się z wypiekiem jesiennym, garam masala jest popularną mieszanką przyprawową stosowaną w kuchni indyjskiej. I choć znajdziesz go na liście składników do curry, mięsa i zup, ta ciepła mieszanka ma również miejsce w wielu daniach, które regularnie gotujesz.

Co to jest Garam Masala?

Smak: Ciepły
Najpopularniejsze użycie: Mięso, drób, warzywa, zupa

Garam masala, co dosłownie oznacza ciepłą przyprawę, jest podstawową mieszanką stosowaną w kuchni indyjskiej. Dokładna mieszanka może różnić się w zależności od domu i regionu, chociaż zazwyczaj zawiera cynamon, kardamon, goździki, kminek, kolendrę, gałkę muszkatołową i ziarna pieprzu. Nie jest to bardzo pikantna mieszanka, ale jest używana do jej głębokiego, rozgrzewającego aromatu, a nie ciepła.

Kup garam masala w małych paczkach lub przy tworzeniu własnego kija z robieniem małej partii. Przyprawy mogą stracić część smaku już po kilku miesiącach, co może zmienić równowagę smakową całej mieszanki. Prace związane z przygotowaniem własnego miksu przypraw są minimalne, ale różnica jest zawsze bardzo zauważalna.

Jak korzystać z Garam Masala

Garam masala jest najlepszy, gdy dodaje się go pod koniec gotowania, a nawet można go posypać na danie podczas serwowania. Ta mieszanka może być następnie używana w curry, soczewicy, zupach lub po prostu posypana jajecznicą.

Zrób swój własny Garam Masala

wytwarza około 1/4 kubka

2 laski cynamonu
10 zielonych kapsułek kardamonu
8 czarnych kapsułek kardamonu
15 goździków
1 łyżka nasion kminku
1 łyżka stołowa nasion kolendry
1 łyżka czarnego pieprzu
1 łyżeczka startej świeżej gałki muszkatołowej
2 wysuszone czerwone chile

Ogrzewać ciężką patelnię na średnim ogniu, aż do całkowitego ogrzania i lekkiego palenia. Dodaj wszystkie składniki, wstrząśnij i zamieszaj przez około minutę lub do momentu, aż przyprawy będą się przypiekać, są nieco ciemniejsze i wydzielają odrobinę dymu. Zdejmij z ognia i ostudź. Zmielić na drobny proszek w młynek do przypraw lub moździerzu i przechowywać w hermetycznym pojemniku.

Przepisy na gotowanie z Garam Masala

  • Vegan Amaranth Bowl z Garam Masala Butternut Squash
  • Kurczak tikka masala
  • Przyprawiona soczewica z jajkiem
  • Zupa słodko-ziemniaczana z Miso i imbirem
  • Saag Paneer Pizza