(Źródło zdjęcia: Rachel Joy Barehl)

Nie ma wielu jednofunkcyjnych narzędzi kuchennych, które mogę uzyskać za sobą. Czy naprawdę potrzebujemy rdzenia jalapeño i szuflady z awokado? Przyznaję, że kocham truskawkowego obijaka i wyciskarkę do cytrusów, ale generalnie tego typu produkty są zabawne przy pierwszym użyciu, a potem zbierają kurz i robią bałagan w mojej kuchni. Moje noże lub same ręce kończą się wykonywaniem całej pracy.

W moim zestawie jest jedno pozornie efekciarskie narzędzie, które absolutnie uwielbiam i gorąco polecam; przydatny mały numer: obieraczka julienne.

(Źródło zdjęcia: Rachel Joy Barehl)

Obieraczka julienne to prosta obieraczka do warzyw w kształcie litery Y z drobnymi ząbkowanymi zębami, które w krótkim czasie rozdrabniają warzywa na cienkie i ładne paski. Odwracam się do niego w kółko, by zrobić eleganckie wstążki, które mają moc wymyślania każdej potrawy w mgnieniu oka. Jest łatwy, przystępny i praktyczny przy małych zleceniach. (Dla większej wydajności cięć wstążki, wiem, że spiralizatory są wściekłością, ale polegam na moim robocie kuchennym).

Nie ma żadnej mentalnej przeszkody do pokonania dzięki temu ręcznemu obieraczowi. Nie musisz go wyrywać, składać ani myć jego zakamarków. Po prostu złap łuszczarkę i zacznij obierać. Oczyszczanie jest szybkie i proste – tak proste jak zmywanie widelca. Gdy zobaczysz piękne i łatwe wyniki tego prostego narzędzia, będziesz je wielokrotnie chwytał, aby produkować wstążki lub makarony z surowych warzyw, które możesz wykorzystać do przyrządzenia posiłku lub przyozdobienia go..

(Źródło zdjęcia: Rachel Joy Barehl)

Jak korzystać z ręcznej obieraczki Julienne

  1. Obierz warzywa o grubej lub twardej skórce za pomocą standardowego obieraczki. W przypadku warzyw z cienką skórką, takich jak cukinia, zacznij od kroku 2.
  2. Mocno trzymaj talerz warzywny przy desce do krojenia lub pod kątem (w zależności od tego, która opcja jest dla Ciebie wygodniejsza). Przyciśnij obierak do warzyw i obierz mięso, odsuwając obieraczkę od siebie. Długie, cienkie paski można wykonać, przytrzymując obieraczkę w warzywach lub krótsze nacięcia z zapałką za pomocą krótkich pociągnięć. Obierz w miejscu na kilka pociągnięć. Obracaj i powtarzaj, aż nie będziesz mógł już wygodnie się obrać.
  3. Użyj noża szefa kuchni, aby drobno pokroić pozostałe kawałki, których nie można komfortowo strzępić obieraczką.

Moje ulubione zastosowania do obieraczki Julienne

  • Surowa sałatka z cukinii: Użyj obieraczki julienne na cukinii, aby zrobić prostą surową sałatkę z cukinii. (Zawsze używam swojej obieraczki julienne, aby zrobić szybką sałatkę.) Ubierz cukinię z cytryną, najlepszą oliwą z oliwek, mieszanką świeżych letnich ziół, prażonych migdałów i golenia parmezanu lub posyp feta.
  • Udekoruj na zieloną sałatkę: Użyj obieraczki julienne, aby pokroić warzywa w cienkie paski i połączyć je z zieleniną. Cięcia zamieniają prostą sałatkę w eleganckie, profesjonalnie wyglądające danie. Możesz użyć obieraczki julienne z dowolnym warzywem, które chcesz. Do parowania zielonych sałatek uwielbiam używać marchewki, ogórków (krótsze paski) i kalarepy.
  • Wymieszać frytki i okłady: Rozdrobnij warzywa za pomocą obieraczki julienne i dodaj je do frytek lub użyj jako nadzienie do sałaty lub bułki.
  • Makaron warzywny: Obierz warzywa, takie jak cukinia, bakłażan i squash, w makaron, który możesz upiec z pesto lub gotować w sosie.

(Źródło zdjęcia: Rachel Joy Barehl)