(Image credit: Gayvoronskaya_Yana / Shutterstock)

Nie mogę żyć bez pasty z imbirem. Jest podstawą mego sosu z kolendry, kluczowym elementem jednego z moich ulubionych kubków chai i podstawowym składnikiem potstickers i dżemem truskawkowo-rabarbarowym. Więc kiedy proste zadanie kuchenne, takie jak greting imbiru na mikroplanie, skutkuje palcami, jestem trochę zirytowany. Po pierwsze, to naprawdę boli, a także rujnuje doskonałą kupę tartego imbiru.

Szanse są ułożone przeciwko mnie. Jeśli potrzebuję więcej niż łyżeczki imbiru, istnieje 50-procentowa szansa, że ​​rozdrapię sobie palce (100%, jeśli mam koktajl podczas gotowania) na mikropłasku. Poza tym boli mnie nadgarstek i irytująco trudno usunąć włókna z zębów Microplane. Tak, wiem, że mógłbym drobno posiekać moim nożem. Ale zakładasz, że moje noże są ostrzejsze niż raz w roku (zazwyczaj w okolicach Święta Dziękczynienia).

Moje ciocie z Indii używają malutkiego robota kuchennego, takiego jak ten, by sporządzić pastę z imbirem i czosnkiem w lodówce do gotowania wszystkiego od chrupiącego szpinaku bhajia do meti thepla do chole. Ale nie jest w stanie usunąć niewielkiej ilości imbiru – tylko indiańskie partie wielkości cioci. I muszę zrobić poważne oczyszczanie kuchni, zanim będę mógł przynieść kolejną maszynę.

(Źródło zdjęcia: Kyocera)

Japońska tarka ceramiczna: Tiny, ale potężny Unitasker

Ale wtedy odkryłem japońską ceramiczną tarka imbirową i to było jak chmury rozstąpiły się i anioły zaczęły śpiewać Beyonce. Zasadniczo jest to mała ceramiczna miseczka z ostrymi zębami w środku (która cię nie obciąży) i gumowym pierścieniem na spodzie, który zapobiega jej przesuwaniu. Pocierasz obranego imbiru w kółko na zębach i chwytają włókna, popychając sok i pastę imbirową do koryta wokół krawędzi. Jest łatwy w użyciu, oszczędza moje palce i umożliwia uzależnienie od imbiru. Zauważyłem, że większość suchych włókien z imbiru znajduje się pod gorącą bieżącą wodą, ale kiedy nie, szybkie szorowanie za pomocą bezpłatnej szczoteczki do zębów, którą daje mi dentysta.

Teraz słyszę twoje okrzyki “Unitasker!” i masz rację: To jest unitasker. Bardzo dobrze smakuje tylko imbirowi i rzodkiewom. Ale o to chodzi: ma 3 1/2 cala. Jest wielkości kolejki, nie zajmuje prawie żadnej przestrzeni i dobrze wykonuje swoją pracę. J. Kenji Lopez-Alt przez rok śledził wykorzystanie sprzętu kuchennego i stwierdził, że masek są najczęściej używanymi przedmiotami w jego kuchni.

Wciąż mam bliznę na prawym palcu wskazującym mojego ostatniego tańca z mikroplanem, małym kręgiem skóry, który został zdrapany podczas sesji testowej, która wymagała dużo imbiru. Ta była wyjątkowo głęboka, a przez co najmniej miesiąc opóźniała mi grę w kuchni.

To dlatego, że palce są najlepszym multitaskerem w kuchni. Używam ich do wszystkiego: do trzymania noża do siekania jabłek, do zagniatania ciasta chlebowego do idealnej konsystencji i do wysokiej piątki przyjaciół. Bez palców moje dłonie są bezużyteczne i nic nie jest gorsze niż posiadanie niedziałającego multitaskera. Więc kiedy spotykam małe narzędzie, które może zmienić moją grę z imbirem i uratować mój najbardziej ceniony multitasker kuchenny? Jestem o tym wszystkim.

Tarty z imbiru ceramicznego na całe życie.