(Image credit: zoryanchik / Shutterstock)

Czy kiedykolwiek brałeś marchewkę tylko po to, by twoje usta nagle wypełniły się smakiem mydła? Nie, to nie dlatego, że zapomniałeś spłukać marchewki przed zanurzeniem ich w swoim hummusie – w rzeczywistości jest to bardzo proste naukowe wyjaśnienie tego zjawiska.

Nauka za tym, dlaczego Twoje marchewki smakują jak mydło

Nie, twoje marchewki nie zostały uprane w Palmolive, chociaż mogłoby to smakować w ten sposób. I nie oznacza to, że musisz umyć marchewkę przed nurkowaniem.

Ta nieprzyjemna w smaku marchewka pochodzi z wysokiego stężenia lotnego związku zwanego terpenoidami. Nie martw się – brzmi to gorzej, niż jest. Wszystkie marchewki zawierają ten związek, aw połączeniu z cukrem, to jak marchewki mają swój smak. Ale gdy jest obecny w dużych dawkach, sprawia, że ​​marchew smakuje bardziej mydlinowo i gorzko niż słodko. Może się tak zdarzyć z wielu powodów: odmiana marchwi, zbyt wczesne zbiory, złe warunki uprawy, a nawet sposób przechowywania w domu.

Bądźcie jednak pewni – jeśli wasze marchewki smakują trochę jak mydło, nie ma w nich nic złego i można je bezpiecznie jeść.

Najlepszy sposób na uniknięcie marchewki z degustacją mydłem

Zacznij od poznania, skąd pochodzą Twoje marchewki i kupuj najświeższe produkty, które możesz znaleźć. Najlepszy scenariusz oznacza to lokalny rynek rolników. Zadaj pytania dotyczące konkretnej odmiany, rosnących praktyk i sposobu przechowywania marchwi przed wejściem na rynek.

Rozmawiałem z Diane Morgan, autorką Korzenie, i ona zalecała kupowanie marchewki z zielonymi szczypcami, które wciąż są przyczepione, ponieważ wiotkie, a nie zwiędłe, wiotkie zielenie są dobrym wizualnym wskaźnikiem świeżości. Mówi też: “spójrz na marchewki i upewnij się, że na samej górze, gdzie marchewka przyczepia się do łodygi, że jest raczej pomarańczowa niż zielona, ​​to marchewki z podskórnymi są dziwnie smakujące, jakby zostały umyte w mydłach”.

Zastanów się, jak i gdzie przechowujesz marchewki, gdy już trafisz do domu. W szczególności należy unikać przechowywania marchewek w pobliżu owoców wytwarzających etylen, takich jak pomidory i awokado. Narażenie na etylen może sprzyjać rozwojowi terpenoidów w marchwi, powodując, że stają się gorzkie.

Ale jest jeszcze nadzieja na mydlaną marchewkę. Kiedy ten mydlany smak jest obecny, zawsze będzie bardziej widoczny w surowej marchwi niż w gotowanych. Gotowanie rozbija terpenoidy, pozwalając, by słodki smak, który uwielbiamy kojarzyć z marchewką, przeszedł.