“Jaki jest twój ulubiony ser?” jest jednym z najważniejszych pytań, które dostaję do pracy w sklepie z serami. Jest jeden kawałek paczki, który zawsze wydaje się być na mojej liście 10 najlepszych: “Hooligan” Cato Corner Farm.

Hooligan reprezentuje najbardziej zastraszające spośród serów: mytą skórkę. Umyty ser skórki pachnie okropnie, a ich smaki, choć zwykle nie tak mocne, jak by ci się wydawało, pachną, co nie jest najsmaczniejsze ze smaków.

Umyta skórka jest po prostu serem, który w trakcie procesu dojrzewania jest okresowo “mytowany” w roztworze; od zwykłej słonej wody do piwa, a nawet calvados. Proces ten sprzyja rozwojowi bakterii, które w pełnym rozkwicie tworzą charakterystyczną pomarańczową skórkę sera. Bakterie i płyn myjący pomagają również w tworzeniu smaku sera.

W przypadku Huligana jego przemywanie jest mieszaniną maślanki i solanki z solanką. Chociaż skórka jest jadalna, nawet jako oddany zjadacz skórki, uważam, że Hooligan jest nieco zbyt ziarnisty w swojej strukturze i ma kwaśny smak. Wnętrze jest jednak kremowe, białe i ma pewną słodkość zmieszaną z umiarkowaną ostrością, która zmniejsza się, gdy ser osiąga temperaturę pokojową. Smak pozostaje z tobą przez jakiś czas, więc Hooligan najlepiej pasuje do końca talerza serowego, żeby nie posmakował smaków serów, które go śledzą.

Za sparowanie tego sera zamierzam zerwać z tradycją i powiedzieć, żeby wyrzucić korkociąg przez okno i podnieść otwieracz do butelek. Myte serki w ogóle, a zwłaszcza Hooligan, są niesamowite z piwem. Gospodarstwo oferuje nawet wariant na Hooligan nazwie Drunk Monk, który jest myte w piwie. Spróbuj czegoś ostrego jak belgijskie opactwo w stylu Abbey lub nawet białe piwo.

Jeśli musisz mieć wino z serem, idź z butelką Gewürztraminera, ale upewnię się, że ten, który wybierzesz, bardziej pochyli się ku słodszej stronie niż na sucho..

Hooligan “Cato Corner Farm” jest dostępny za 25,99 $ w Murray’s
Ser, za 29,00 USD za funt w Artisanal i bezpośrednio z farmy, która często odwiedza NYC Greenmarkets. Harmonogram ich wizyt, a także więcej sklepów i restauracji, które zaopatrują ich
sery są dostępne na ich stronie internetowej.

Ser Monger