W Nowym Jorku jest gorąco. Niezupełnie taka pogoda, która wywołuje apetyt na ser. Albo to jest? Zostaw to serowi z Teksasu, aby pasował do rachunku podczas tej szalonej upałów. Szczegóły: lemoniada, światło i odświeżenie – tak, orzeźwiający – cute-as-can-be w opakowaniu liścia. Byłem zaniepokojony, gdy zdałem sobie sprawę z tego, że muszę jeszcze profilować ten klejnot, ponieważ podczas gdy jest to ser, który jest szczególnie odpowiedni w czasie upałów, przez cały rok jest całkiem niezły i bez wątpienia jest jednym z moich ulubionych serów..

Ta gwiazda pochodzi z Dallas, jeśli możesz w to uwierzyć. Firma Mozzarella, założona przez amerykańską pionierkę sera, Paula Lambert, jest najbardziej znana ze świeżych serów, inspirowanych głównie włoskimi serami, takimi jak burrata, scamorza, ricotta, caciotta i crescenza. No i oczywiście też z mozzarellą.

Jednak ich ser hoja-santa jest całkowicie jego własnym stworzeniem. Jego smak jest zupełnie inny, głównie ze względu na opakowanie. Każdy krążek pasteryzowanego koziego sera jest przechowywany w fałdach liścia Świętego Mikołaja, z rośliny Hoja Santa, pochodzącej z Meksyku i części Teksasu. Zobaczysz liście używane do owijania ryb lub kurczaków przed grillowaniem.

Liść pachnie i smakuje trochę jak sarsaparilla, która ma właściwości zaparzania samego sera koziego. Brzmi dziwnie, ale jest wprost pyszny. Spróbujesz też mięty. Ma bardzo przyjemną, prawie gorzką zielną jakość. Skórka jest całkowicie jadalna. Ser jest doskonały, ale staraj się podawać go z rundami ogórków lub nawet letnich owoców pestkowych.

I podczas gdy w przeważającej części ser powinien być spożywany w temperaturze pokojowej, ten jest wyjątkiem. Zjedz zimny, prosto z lodówki. Nie powiemy.

W końcu to sezon na kozi ser. Mleko kozie jest wyższe w kwasie niż mleko krowie lub owcze, dlatego sery kozie są kruche i lekkie, prawie odświeżające. Po prostu spróbuj znaleźć owczy ser, który możesz opisać używając tych trzech przymiotników. Hoja Santa jest prawdopodobnie jednym z najlepszych serów, aby zilustrować tę mocną jasność, którą może dostarczyć tylko kozi ser.

A jeśli nie jest to ser nadający się na piknik, nie wiem, co to jest. Ogromny potencjał kamuflażu!

Hoja Santa jest dostępna z sera Murray’s za 13,99 USD / każdego z poniższej listy sklepów z serami.

Powiązane: Przepis – Tart ser kozi z pieczonym bakłażanem, cukinią i karmelizowaną cebulą

Nora Singley jest zapalonym miłośnikiem sera i przez pewien czas była Cheesemongerem i dyrektorką ds. edukacji w sklepie z serami Murray’s w Nowym Jorku, gdzie kontynuuje naukę klas sera dla publiczności. Obecnie jest asystentką szefa kuchni w The Martha Stewart Show.

(Zdjęcie: Artisanal Cheese)