Frico. Pomyśl o tym jako o skrzyżowaniu crouton z crackerem. W 100% formie serowej. Co może być w tym złego?

(Absolutnie niczego.)

Frico to włoska rzecz. To w zasadzie chrupiący wafel sera lub chrupiący ser. Zostaw to tym genialnym Włochom, aby wymyślili coś, co sprawia, że ​​wszystko smakuje lepiej, przy tak niewielkim wysiłku.

Ale to, czego zazwyczaj nie widzicie, to fricos jako dodatek, jak tu widzimy, do makaronu. Spróbuj na innych makaronach, tak jak na świeżo startym parmezanie lub na risotto, zupach, sałatach i warzywach. Po prostu rozpadnij się i posyp.

Pomyśl o tym jak o chrupiącej, topornej kostce do serów. Traktuj go jak każdy inny efekt końcowy, na przykład świeże zioła lub mżawkę naprawdę dobrej oliwy z oliwek: to świetny, łatwy sposób, aby ukończyć danie i doprowadzić go do jeszcze lepszego miejsca. Najlepszy dodatek.

Tworzenie frico jest tak proste, jak to tylko możliwe. Zacznij od rozdrobnienia niektórych Parmigiano Reggiano (innych serów, które działają: domowy parmezan, montasio i piave) na najmniejszych otworach tarki pudełkowej lub mikropłatce. Posyp serem w równej warstwie na wyściełanej listwą blachy do pieczenia. Silpat jest świetny do tego, ale jeśli go nie masz, działa też papier pergaminowy. Piec w temperaturze 375 ° C, aż osiągnie złoty kolor wokół krawędzi i ustaw, około 10 minut. Możesz również podgrzać ser w równej warstwie na patelni bez patelni na średnio-niskim ogniu, ale myślę, że najlepiej sprawdza się metoda piekarnik-plus-silpat.

Ostudź i ostrożnie przesuń przesuniętą szpachelkę pod chrupką, aby ją zwolnić. Tradycyjnie jest on obsługiwany jako samodzielny efekt ostry. Można również uformować frico, tworząc mały kubek, układając go na grzbiecie małej miski, gdy jest jeszcze ciepły i męski, a następnie użyć go jako jadalnego naczynia do risotto lub gnocchi.

Dokonywanie frico to świetny sposób na pozbycie się dodatkowych składników, które mogą się starzeć lub wysuszyć w lodówce. Smakuje tostowo i orzechowo, z łagodną słonością w porównaniu do sera w jego surowej postaci.

Nora Singley kiedyś była cheesemongerem i dyrektorem ds. edukacji w sklepie z serami Murray’s w Nowym Jorku, gdzie kontynuuje nauczanie klas sera dla publiczności. Obecnie jest szefem kuchni telewizyjnej w The Martha Stewart Show.

Związane z: Chrupiące, chrupiące, serowe: domowe krakersy z serem

(Zdjęcie: Martha Stewart)