Oto zabawny i łatwy do zrobienia projekt majsterkowania z dziećmi tego lata – ręcznie zwijane maki z sushi! Potrzebne składniki są tanie i łatwe do znalezienia. Tworzenie własnych rolek maki sushi jest bardzo prostą umiejętnością, którą dzieci mogą szybko odebrać, a ponieważ wszystko odbywa się za pomocą rąk, dzieci mogą “bawić się” jedzeniem dla odmiany! Dodatkowo, jest to łatwy sposób na wprowadzenie sushi dla dzieci; wybredni zjadacze często chętniej próbują czegoś nowego, jeśli uczestniczyli w jego przygotowaniu od początku do końca.

Sushi, które ma składniki, które są zwijane wokół warstwy wodorostów nori, nazywa się maki. Oto czego potrzebujesz:

  • Bambusowa mata do przewijania – można je znaleźć w japońskich i koreańskich sklepach spożywczych, ale Whole Foods często je niesie. Można je również znaleźć w Internecie. Różnią się one ceną od 3 USD do 7 USD.
  • Jedna paczka ośmiu 7 “x 9” (w przybliżeniu) prażonych arkuszy nori – ponownie dostępna na rynkach azjatyckich, Whole Foods i / lub online. Cena wynosi zwykle od 4 USD do 8 USD.
  • Jedna mała torebka z ryżem sushi – upewnij się, że mówi “ryż sushi”. Znalezione na rynkach azjatyckich, Whole Foods i / lub online.
  • Ocet ryżowy
  • Sos sojowy
  • Warzywa nadzienia do wyboru – tutaj można się twórczo. Na tych zdjęciach użyłem ogórka, smażonego szpinaku, marchwi i marynowanego japońskiego bakłażana. Możesz użyć smażonych grzybów shiitake, szparagów, papryki, gotowanych słodkich ziemniaków, zielonej fasoli itp.
  • Opcjonalnie: marynowany imbir

Aby rozpocząć, wypiec 1 1/2 szklanki ryżu kilka godzin wcześniej i schłodzić w lodówce. To musi być fajne, aby pracować. Możesz to zrobić poprzedniej nocy, gdy dzieci będą już w łóżku, więc nie będziesz ich rozpraszał. Podczas gotowania ryżu możesz przygotować warzywa, których zamierzasz użyć, krojąc je lub gotując. Gdy ryż jest już zimny, dodaj około 1/2 szklanki octu ryżowego (mniej lub bardziej zgodnie z preferencjami smakowymi) i dobrze wymieszaj. Kiedy będziesz gotowy do zrobienia maki, zorganizuj swoją przestrzeń roboczą z jedzeniem, nori, matą bambusową i miską wody, aby wsunąć ręce przed pracą z kleistym ryżem.

Wybierz jeden arkusz nori i połóż go błyszczącą stroną na bambusowej macie. Po zwilżeniu rąk podnieś trochę ryżu i rozprowadź na dolnej 1/3 nori, a następnie palcami delikatnie wciśnij w dół. Nie chcesz wcisnąć go w solidny blok; po prostu chcesz, aby był trochę bardziej stabilny, aby nie rozpadł się po uruchomieniu. Ryż powinien mieć około 1/4 cala wysokości. Nie martw się, jeśli nadal możesz zobaczyć niektóre czarne nori przez ryż.

Dodaj swoje nadzienia na środku ryżu i delikatnie naciśnij. Wykonaj jedno napełnienie na rolkę, ale jeśli Twoje dzieci będą chętne, możesz spróbować dwóch lub trzech nadzień na rolkę. Zawsze najpierw układaj największe wypełnienia. Mniejsze wypełnienia są na wierzchu. Nie układaj wypełnień zbyt wysoko, bo trudno będzie je toczyć.

Teraz możesz rozpocząć walcowanie! Podnieś koniec maty bambusowej, która jest najbliżej Ciebie i złóż ją na składniki. Pamiętaj, aby wyciągnąć koniec maty przed sobą, aby nie zwinął się w rolkę. Zanurz palce w misce z wodą i lekko zwilż wierzch górnego brzegu nori, który znajduje się najdalej od Ciebie. Delikatnie obracając się, złóż rolkę na koniec nori (część, którą właśnie zwilżyłeś) i zamknij rolkę. Ściśnij delikatnie bułkę dłońmi i dłońmi, przeturlaj ją w przód i w tył między zagięciem maty bambusowej, aby upewnić się, że rolka jest szczelnie zamknięta i pomaga ją kształtować. Gratulacje – zrobiłeś maki sushi roll!

Oczywiście ta część jest tylko dla dorosłych; weź maki i pokrój go na 8 równych plasterków ostrym nożem. Podawać z sosem sojowym i marynowanym imbirem. Cieszyć się!

(Zdjęcia: Kathryn Hill)