Maniok, maniok i yuca są nazwami tej samej skrobiowatej bulwy uprawianej w Ameryce Południowej, Afryce i Azji. Możesz być bardziej zaznajomiony z nią w formie wysuszonej i sproszkowanej: tapioka. Ten korzeń jest podstawą diety w wielu częściach świata i stanowi podstawę węglowodanów dla wielu doskonałych posiłków. Czy kiedykolwiek gotujesz z maniokiem??

Maniok jest rośliną odporną na suszę, która została najpierw uprawiana w północnych częściach Ameryki Południowej, a następnie rozprzestrzeniła się na inne tropikalne regiony Afryki i Azji. Sam korzeń jest długi i wąski z mocną brązową skórą pokrywającą gęste, kremowo-białe ciało. Kasawa jest niezwykle wytrzymała, może być przechowywana przez kilka tygodni lub nawet przez kilka lat, jeśli pozostanie w ziemi.

Warto wiedzieć, że wszyscy maniok wytwarzają toksyczny cyjanek, ale dwie główne jadalne odmiany wytwarzają go w różnych ilościach. “Słodki” maniak jest korzeniem najczęściej sprzedawanym do gotowania w domu i ma cyjanek skoncentrowany blisko powierzchni. Po obraniu i normalnym gotowaniu można bezpiecznie jeść. “Gorzki” maniak ma cyjanek w całym korzeniu i można go jeść tylko po intensywnym siekaniu, myciu i tłoczeniu w celu usunięcia szkodliwych toksyn. Gorzka maniok nie jest zazwyczaj sprzedawana do użytku domowego, szczególnie tutaj, w USA, i jest częściej używana do produkcji tapioki i innych produktów ubocznych manioku.

Pomyśl o maniaku jak ziemniaki: można go gotować na parze, gotować, piec lub smażyć, zanim zostanie zjedzony samodzielnie, zmiksowany lub dodany do innych potraw. Ma bardzo łagodny smak, który bardzo dobrze przyjmuje przyprawy. Aby przygotować go do gotowania, po prostu oderwij zewnętrzną skórkę, pokrój ją na kawałki i gotuj, aż będzie miękka i już nie chrupka.

Czy używasz manioku do gotowania? Jakie są twoje ulubione potrawy?

Związane z: Jaka jest różnica między Yuca i Yucca?

(Zdj .: Tristan Tan / Shutterstock)