Będąc w podróży po Japonii i przeglądając lokalne rynki, wielokrotnie natknąłem się na ten zielony, wodnisty korzeń. To świeży korzeń wasabi – tak, ta sama pasta do czyszczenia nosa, którą łączymy z sosem sojowym i zanurzamy w sushi. Czym dokładnie jest ten root, gdzie można go znaleźć i jak go przygotować? Czytaj …

Wasabi to roślina należąca do tej samej rodziny co musztarda i chrzan. Rośnie naturalnie wzdłuż koryt rzek w górskich rzekach w Japonii, ale może być hodowany. Liście i korzeń rośliny są jadalne i powodują ostry, nosa-oczyszczający uczucie w nosie. Smak jest dużo słodszy i bardziej skomplikowany niż pasta, którą zwykle dostajesz w barach sushi.

Świeży wasabi jest drogi i trudno go zdobyć w USA, ale ostatnio wywołuje sensację. Ekskluzywne stawy sushi zaczęły używać świeżego wasabi zamiast sproszkowanego wasabi. Niektóre małe farmy na północno-zachodnim Pacyfiku iw górach Blue Ridge rozpoczęły uprawę wasabi, co czyni go bardziej zrównoważonym, ponieważ nie ograniczamy się już do latania nim z Japonii. Zwolennicy twierdzą, że skoro potrzebujesz tylko trochę i korzeń zachowuje się dobrze, koszt jest uzasadniony.

Aby przygotować świeży korzeń wasabi, zewnętrzną skórkę ostrożnie za pomocą noża do obierki lub obieraczki do warzyw, usuwając gałki w miejscach, gdzie zostały przyłączone gałęzie. Następnie zetrzyj korzeń za pomocą tarki wasabi, która może być wykonana z skóry rekina lub ceramiki. Ruszaj kolistym ruchem, zbieraj drobno starty korzeń i ułóż go w kopcu i pozwól smaki usiąść przez 15 do 20 minut. Podawać w temperaturze pokojowej. Wszelkie nieużywane kawałki należy przechowywać w wilgotnych papierowych ręcznikach w lodówce. Uwaga: wasabi jest bardzo gorące i powinno być traktowane jak świeże papryczki chile. Nie dotykaj oczu ani wrażliwej skóry po jej użyciu.

Kup świeże wasabi w Real Wasabi.
Kup tu tarkę z sharkskin wasabi – 39,50 $ (Uwaga: w serwisie eBay można znaleźć tańsze!)

(Zdjęcie: Kathryn Hill)