Normalnie na lunch trzymam zwykłą starą kanapkę z szynką i serem. Ale co jakiś czas dostaję ochotę na coś trochę … fantazyjnego. Wtedy zwracam się do klasycznych wędlin, takich jak prosciutto i salami. Poważnie mniam.

Wszystkie wędliny są leczone w tym sensie, że są ugotowane i mogą być zjedzone na zimno. Ale mięso, które zostało wyleczone przy użyciu klasycznych metod suszenia, solenia i solenia, wygra w każdym teście smaku. Ich smaki są głębokie i skoncentrowane, a ich tekstury są jedwabiste i delikatne.

Kanapka z jednego z tych wędlin ledwo potrzebuje przypraw:

Szynka prosciutto – Zrobiony z tylnej nogi świni, natarty solą i przyprawami, suszony na powietrzu.

Pyłek – Produkt wieprzowy bardzo podobny do prosciutto, to mięso jest wędzone jako ostatni etap procesu utwardzania.

Guanciale – To peklowane mięso wieprzowe musi być smażone jak przed jedzeniem. Wyobraź sobie, że możesz zrobić z nim następny BLT!

Jamón Ibérico – Jako jeden z najdroższych suszonych produktów, ten jest zdecydowanie prawdziwą ucztą. Ale jego słodki i orzechowy smak jest niczym więcej. Szynka Serrano jest bliska (i bardziej przystępna cenowo) na drugim miejscu.

Szynka Virginia Surryano – Jedna z najlepszych wersji szynki w stylu europejskim, którą znaleźliśmy w USA.

Bresaola – Jest to chuda, utwardzana powietrzem wołowina o głębszym, bardziej mięsistym smaku niż prosciutto.

Salami – Jednocześnie ta pikantna, pikantna i słodka kiełbasa jest jedną z naszych ulubionych w pełni smakowitych kanapek.

Lardo – Kanapki tego cienko pokrojonego, peklowanego tłuszczu wieprzowego muszą być jednymi z najbogatszych i najbardziej dekadenckich w historii. Spróbuj, jeśli masz szansę.

Jest to oczywiście tylko garstka pysznych wędlin dostępnych dla naszych luksusowych przyjemności kanapkowych. Jakie są twoje ulubione?

Więcej na temat wędlin:

• Nauka o żywności: Jak mięso jest wyleczone
• Dobre, złe i brzydkie: azotany i ich rola w zachowaniu jedzenia
• Pomóż mi wyleczyć szynkę od zera!

(Zdjęcie: jasonlam członka Flickr na licencji Creative Commons)