Przyprawa, sos, podstawa fasoli, ryżu i gulaszu – sofrito to wszystko i wiele więcej. Jest tyle przepisów na sofrito, jak kucharzy w krajach Ameryki Łacińskiej i Karaibów, takich jak Puerto Rico, Kolumbia i Republika Dominikańska, ale prawie każdy zgodziłby się, że to niezbędny element w kuchni.

Aromatyczne i pikantne, sofrito ma swoje korzenie w kuchni hiszpańskiej (i hiszpańskim słowie “do smażenia”) i zazwyczaj składa się z cebuli smażonej w oleju z dodatkami takimi jak czosnek, gorąca i / lub słodka papryka, pomidory i zioła, takie jak kolendra, culantro i oregano. Niektóre sofritos są czerwone, inne zielone, inne masywne, a inne purée. Sofritois znany również pod kilkoma nazwami regionalnymi, w tym sazón na Dominikanie i hogao w Kolumbii.

Większość kucharzy tworzy duże partie sofrito do przechowywania w lodówce lub zamrażarce i sięgania po nie w razie potrzeby. Ta aromatyczna mieszanka może służyć jako podstawa do potraw z gulaszu i dań ryżowych, takich jak arroz con pollo, lub do gotowania wszystkiego, od fasoli po jajka, steki i warzywa. Można go również spożywać w postaci salsy.

Czy gotujesz z sofrito? Jak go tworzysz i używasz?

Przepisy:

• Portorykański Sofrito w Serious Eats
• Kolumbijski Hogao w About
• Dominikański Sazón w About

Związane z: Cooking By Feel: Latin American Ingredients and Flavours

(Zdjęcie: Portorykańskie i egipskie przepisy Samii)