Ostatnio widzieliśmy coraz więcej tych małych chłopaków i nie moglibyśmy być bardziej zadowoleni. Cipollini cebula (wymawiane chip-oh-lee-knee) były niegdyś rzadką ucztą, którą można znaleźć tylko w eleganckich restauracjach i na okazjonalnym targu dla smakoszy. Cieszymy się, że wreszcie zwracają na siebie należną uwagę … Teraz, co dokładnie one?

Ich nazwa dosłownie oznacza “mała cebula” po włosku, i rzeczywiście są! Cipollinis są wielkości piłki golfowej z lekko spłaszczonym wyglądem. Są cienkie i mają prześwitujące białe mięso z większą zawartością cukru niż przeciętna żółta lub biała cebula.

Co czyni je niesamowitymi do pieczenia lub karmelizacji. Całość upieczona w piekarniku lub ugotowana w małym maśle na wierzchu pieca, cypollinis stają się miękkie i praktycznie rozpuszczają się w ustach. Te resztkowe cukry karmelizują i koncentrują się, nie pozostawiając żadnego ściągającego surowego smaku cebuli.

Poważnie, nie miałeś karmelizowanej cebuli dopóki nie zrobiłeś ich cebulkami cipollini. Nawet ci, którzy mają cebulki, mogą się zachwiać!

Jedyną wadą cipollinis jest pozbycie się tej cienkiej skóry. Zwykle używamy noża do parowania do ściągania pasków od nasady do łodygi. Możesz też gotować cebulę przez kilka sekund, aby poluzować skórę. To ból, ale zdecydowanie warto za słodką cebulę pod spodem.

Oto kilka przepisów do wypróbowania:

Cipollini i Grzyby Tart z Kitchn
Pieczone Cipollini Cebula z Białej Ryżu
Sałatka ziemniaczana z Cipollini Cebula, oliwki i kopru z Martha Stewart

Jak używać cipollinis w gotowaniu?

Związane z: Raw to Sweet: jak zmienić intensywność cebuli

(Zdjęcie: Emma Christensen)