(Źródło obrazu: Nataliya Arzamasova / Shutterstock)

Jeśli kiedykolwiek skosztowałeś hummusa lub miałeś łyżkę baba ghanoush, prawie na pewno natknąłeś się na tahini. Ta gęsta pasta zmielonych nasion sezamu jest jednym z podstawowych składników bliskowschodniej kuchni i naprawdę nie ma substytutu.

(Źródło zdjęcia: Emily Han)

Jak powstaje Tahini

Tahini przypomina pastę sezamową używaną w kuchni azjatyckiej, ale bardziej wyrafinowaną. W przypadku tahini surowe lub prażone nasiona sezamu są blanszowane i lekko kruszone w celu oddzielenia twardych zewnętrznych otrębów od rzeczywistego ziarna nasion. Nasiona są następnie mielone na jasnobrązową kremową pastę, czasami z dodatkiem odrobiny oliwy z oliwek lub soli (tahini wykonane z samych nasion sezamu jest czasami określane jako surowe tahini). W domu jest całkiem łatwo zrobić.

→ Dowiedz się, jak: Jak zrobić Tahini

Co smakuje jak Tahini?

Tahini ma ziemisty, orzechowy smak, który naszym zdaniem jest nieco subtelniejszy i bardziej subtelny niż inne masła orzechowe. Niekoniecznie ogłasza swoją obecność w naczyniu, ale na pewno zauważysz, że go nie ma.

(Źródło zdjęcia: Amazon)

Jak przechowywać Tahini

Ponieważ jest bardzo bogaty w olej, po założeniu tahini należy go przechowywać w lodówce, aby zapobiec zbyt szybkiemu jełczeniu. Po schłodzeniu staje się trudny do wymieszania, więc przed włożeniem go do lodówki dokładnie wymieszaj. Jeśli oddzieli się ponownie, pozwól mu się rozgrzać przez kilka minut na liczniku przed zmieszaniem i użyciem.

Jak korzystać z Tahini

Jest też wiele rzeczy do zrobienia z tahini poza dodaniem łyżki do hummusa! Spróbuj eksperymentować z sosami sałatkowymi i marynatami na bazie tahini, mieszając je z falafelem i jedząc jako przekąskę z surowymi warzywami.

→ Czytaj więcej: Otwórz Sezam! Co zrobić z słojem Tahini

Co lubisz robić z tahini?

Przepis: Kapusta Slaw z dressingiem Ginger-Tahini

(Źródło zdjęcia: Andrea Bemis)

Przepisy z Tahini

  • Jak zrobić Hummus od podstaw
  • Kapusta Slaw z dressingiem Ginger-Tahini
  • Sałatka ziemniaczana z cytrynowym dressingiem Tahini & Dill
  • Tofu Chickpea Stir-Fry z sosem Tahini
  • Opatrunek Tahini-Miso
  • Tahini-Date Solone Caramels
  • Pikantna soczewica zawija z sosem Tahini
  • Creamy Beet & Tahini Dip
  • Miska z brązowego ryżu z glazurą pokrytą glazurą Tempeh i Tahini-Miso

Zaktualizowano z postu opublikowanego pierwotnie w sierpniu 2010 r.