Bez wątpienia słyszałeś o mirepoix podczas kulinarnych przygód lub oglądania telewizji. (Spowiedź: właściwie zawsze myślałem, że jest wymawiane meer-a-qua.) Jest to mieszanka aromatów często dodawana do gulaszu lub zupy w taki sam sposób, w jaki dodaje się sól i pieprz, aby uzyskać znane połączenie smacznych smaków. Ale czy wiesz, że istnieją inne rodzaje mirepoix? Na przykład wersja tajlandzka lub chińska? Pokażę ci kilka innych stylów mirepoix z całego świata, abyś mógł dać kolejną zupę lub gulasz jakieś regionalne wyróżnienie.

Klasyka Francuski styl mirepoix, często nazywany Świętą Trójcą, to stosunek cebuli, selera i marchewki 2: 1: 1. Jest często stosowany w zupach, gulaszach, kreolkach lub gąbkach, aby stworzyć solidną podstawę smaków i aromatów. Innym powszechnym podejściem jest Włoski styl mirepoix, zwany soffritto. Często składa się z tych samych trzech składników, co mirepoix, z wyjątkiem sosu z oliwy z oliwek zamiast masła. Czosnek i pietruszka są często dodawane do miksu również w tej włoskiej wersji.

Ale co, jeśli chcesz zrobić chiński styl posiłek dziś wieczorem? Następnie możesz wypróbować stosunek cebuli zielonej, imbiru i czosnku do proporcji 2: 1: 1, aby dodać niezbędne smaki i aromaty z tego regionu.

Dla tajski jedzenie, spróbuj proporcji 2: 1: 1 bazylii, imbiru i trawy cytrynowej – skończenie ze świeżym sokiem z limetki kaffir do smaku.

Znajdziesz tu również podobną mieszankę składników indyjski curry również. Wspólna mieszanka cebuli, czosnku i gorących chilli w tej znanej proporcji może Ci pomóc. Dodanie odrobiny imbiru może nadać mu dodatkowy charakter.

Prawdopodobnie robiłeś mirepoix w gotowaniu, nawet o tym nie wiedząc, ale teraz możesz zadeklarować swoją wiedzę i użyć tych baz, aby dostosować przepisy do profilu smaku, którego szukasz..

Związane z: Słowo z ust: Mirepoix

(Zdj .: Chris Perez)