Dla niewtajemniczonych planowanie posiłków może wydawać się nieuchwytną praktyką lub przytłaczającym zadaniem, ale to zwykle dlatego, że myślimy o planowaniu posiłków od punktu końcowego – kiedy wszystkie przepisy zostały wybrane, kiedy wszystkie zakupy zostały zrobione, a Tydzień kolacji został pomyślnie wykonany. Umieszczaj wszystkie informacje przed nowicjuszem, a ich oczy rozszerzają się z jednym głośnym pytaniem: Ale jak to zrobić?

Zidentyfikowaliśmy najprostszy, najbardziej efektywny system planowania posiłków i podzieliliśmy go na trzy kluczowe etapy: wybór przepisów, zakupy składników, i przygotowywanie posiłków. Te kroki mogą wydawać się dość oczywiste i w większości są, ale w każdym z nich istnieje strategia krytyczna. Jest to strategia, która sprawia, że ​​planowanie posiłków na wagę złota – a może tylko pieniądze, które oszczędza! Po drodze omówimy, co pominąć, co jest absolutnie niezbędne do osiągnięcia sukcesu, i podzielmy się kilkoma dodatkowymi poradami, które możesz wdrożyć, gdy znajdziesz swój własny rytm.

Zostawisz ten przewodnik ze szczegółowym poradnikiem, jak stworzyć swój własny plan posiłków, tak aby odwieczne pytanie o to, co na obiad można było zadać, i odpowiedzieć na nie ze strategią i precyzją.

Ale najpierw, co jest planowaniem posiłków?

Zanim przejdziemy do głębokiego nurkowania, upewnijmy się, że jesteśmy na tej samej stronie o tym, jakie jest planowanie posiłków i co nie jest.

Co to jest: Planowanie posiłków jest pytaniem co jest na obiad pytanie raz na cały tydzień, zamiast każdej nocy, a następnie zakupy i przygotowanie składników przed gotowaniem. Uważamy, że najprostszym sposobem podejścia do planowania posiłków są trzy kroki.

 1. Wybierz swoje kolacje i ich przepisy, w razie potrzeby.
 2. Kupuj składniki.
 3. Przygotuj te składniki.

Rozpocznij w piątek: Jesteśmy wielkimi fanami wprowadzania tej praktyki w weekend, rozpoczynamy planowanie w piątek, robimy zakupy w sobotę rano (lub nocnych ludzi w sklepach), a następnie korzystamy z mniej więcej godziny w niedzielę na przygotowanie posiłku.

Ucz się więcej: Najlepszy sposób na weekend na sukces planowania posiłków

Czym nie jest: Święty Gral! Jest tyle fanfar na temat tego, jak planowanie posiłków może zmienić twoje życie, że łatwo jest wysadzić w powietrze jego efekty nieproporcjonalne. I chociaż rozwiązuje on tak wiele problemów, musisz dostosować go do swoich potrzeb (co oznacza, że ​​musisz jasno określić, czym one są) i dać sobie dużo swobody w eksperymentowaniu i znaleźć system, który działa ty. Musisz również zrobić miejsce na noc na pizzę – bardzo mocno czujemy noc pizzy!

Planowanie innych rzeczy nie jest

 • Duże segregatory z pełnym miesiącem posiłków: Napisz to w swoim terminarzu, na papierze przyklejonym do przedniej części lodówki, w dokumencie Google lub na tablicy, którą wieszasz w kuchni. Po prostu umieść go gdzieś, gdzie go zobaczysz.
 • Całkowicie domowy: Jesteśmy wielkimi fanami planowania na wynos, nocy na pizzę i resztek.
 • Tylko dla rodzin czterech osób: Planowanie posiłków jest dla wszystkich. Ale są różne strategie do zastosowania w zależności od liczby osób, które planujesz. Jeśli lecisz samotnie, te wskazówki dla planowanie posiłków dla jednego są pomocne.
 • Kosztowny: Jeśli zrobisz to dobrze, ta praktyka pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze. Obietnica!
 • Dużo pracy: Nie prawda. Robisz trochę skoncentrowanej pracy z góry, ale po rozpoczęciu pracy planujesz płynną żeglugę.
 • Nieelastyczny: Jest tak wiele miejsca na eksperymenty, szybkie poprawki i personalizację w planowaniu posiłków. Nie jest osadzony w kamieniu.

(Źródło zdjęcia: Faith Durand)

Zacznij tutaj: czego potrzebujesz?

Teraz nie prosimy was o głębokie poszukiwanie dusz, po prostu odrobinę samooceny. W rzeczywistości najprostszy sposób na odpowiedź czego potrzebujesz należy zastanowić się, dlaczego w ogóle jesteś zainteresowany planowaniem posiłków. Stamtąd możemy udoskonalić, jak się tam dostać. Tak więc dla Twojego rozważenia, oto kilka podpowiedzi.

 • Szukasz odmiany?
 • Aby zaoszczędzić pieniądze?
 • Jedz lepiej?
 • Zapobiegaj marnowaniu żywności?
 • Zachowajcie zdrowie psychiczne?
 • Lub mieć gotową odpowiedź na codzienne pytanie od partnera lub dzieci, co jest na obiad?

Planowanie posiłków jest jedną z tych sytuacji, w których rzeczywiście można mieć wszystko, ale zróbmy to powoli. Wypalenie jest prawdziwe, więc jeśli jesteś początkującym, wybierz tylko dwie lub trzy rzeczy, które są najważniejsze i trzymaj je pod rozwagą, kiedy przejdziesz do następnego etapu wybierania przepisów – nasza ulubiona część!

(Źródło zdjęcia: Hali Bey Ramdene)

Następnie wybierz swoje przepisy bardzo ostrożnie

Wybór receptur stawia filozofię planowania posiłków i powody, dla których robisz to w działaniu. W rzeczywistości uważamy, że jest to najbardziej krytyczny krok, ponieważ uruchamia cały ten proces. Ale nie powinieneś tak po prostu wybrać kilka przepisów i mieć nadzieję na najlepsze. Zacznij zastanawiać się nad planem wyżywienia co najmniej na trzy dni przed planowanym terminem, aby poświęcić mu kilka dni na wykonanie pełnej listy zakupów, zakupów i przygotowania. Oto, jak zalecamy wybrać swoje przepisy.

Zdecyduj, ile posiłków zaplanować i co należy zrobić.

Spójrz na swój kalendarz na nadchodzący tydzień i zdecyduj, ile nocy chcesz zrobić obiad w domu. Pięć nocy jest najczęstszym mianownikiem, ale dla niektórych osób trzy noce to najsłodsze miejsce. Następnie musisz udoskonalić się jeszcze bardziej. W te noce, które gotujesz, co te posiłki muszą robić? Na przykład w nocy, kiedy twoje dziecko ma zajęcia pływania, dobrym pomysłem jest 10-godzinny przepis na szybką gotowanie. Jeśli to tylko ty i twój partner, a ona pracuje do późna, możesz potrzebować czegoś, co możesz przynieść także na jutrzejszy lunch.

Ucz się więcej: Zadaj sobie te 5 pytań przed rozpoczęciem planowania posiłków

Gdzie zdobyć te przepisy

W Kitchn! Mamy nadzieję, że znajdziesz tu to, czego szukasz. Wejdź na naszą stronę z przepisami i zobacz, co ją inspiruje. W przeciwnym razie Pinterest, wyszukiwarka Google, inne serwisy kulinarne i oczywiście książki kucharskie są inspirujące.

Zacznij tutaj: Odwiedź stronę przepisu Kitchna

4 Więcej zasad wyboru właściwego przepisu

Mamy tutaj szczegółowe informacje o tym, jak wybierać przepisy, ale o to tutaj chodzi.

 • Wybierz posiłki, które pobłogosławią cię resztkami: Są darem, który ciągle daje.
 • Gotuj receptury, które znasz + jeden nowy przepis: To jest pro move! Zmontuj listę głównych receptur, które znasz na pamięć – te, które robisz tydzień po tygodniu i wiesz, że twoja rodzina uwielbia. Następnie dodaj jeden lub dwa nowe przepisy tygodniowo, ale tylko jeśli chcesz.
 • Wybierz przepisy na podstawie wspólnych składników: To kolejny profesjonalny ruch i zaczyna się od spojrzenia na to, co już masz w swojej lodówce, zamrażarce i spiżarni. Zakupy w domowej kuchni mogą pomóc w podjęciu decyzji o przepisach i uniknięciu marnowania żywności. Jest to oszczędny aspekt planowania posiłków w pełnym zakresie.
 • Gotuj rzeczy, które naprawdę chcesz jeść: Być może będziesz musiał poświęcić trochę czasu na odkrywanie przepisów, które są dla ciebie odpowiednie, ale warto, jeśli nadal nie możesz się doczekać, aby je zjeść. Więc mówimy o tym jednoznacznie: gotuj tylko rzeczy, które chcesz jeść!

(Źródło zdjęcia: Kelli Foster)

Użyj 2-etapowego procesu dla mądrzejszej listy zakupów spożywczych

Okay, masz swoje przepisy. Dobra robota! Teraz, co musisz zrobić? Zalecamy dwuetapowy proces tworzenia listy składników, a następnie listy zakupów. Nie przejmuj się! To nie jest tak żmudne i czasochłonne, jak się wydaje. W rzeczywistości przejrzyj ten proces raz i możesz uznać siebie za eksperta. Jeśli zrobisz w ten sposób swoją ostatnią listę zakupów, nigdy nie kupisz kolejnej torby z rozdrobnionym serem, kiedy już masz trochę w lodówce!

Utwórz główną listę składników: To nie jest twoja lista zakupów, ale to prowadzi do naprawdę dobrego, a jednocześnie pomaga ci dokonać inwentaryzacji tego, co masz w kuchni. Zacznij od przejrzenia listy składników każdego przepisu, aby utworzyć główną listę rzeczy, które będziesz potrzebować przez cały tydzień. Potem, z bystrym wzrokiem, przejdź przez kuchnię i zrób wszystko, co już masz. Teraz masz bardzo dokładną listę, którą możesz zamienić na listę zakupów.

Wskazówka dla profesjonalistów: Jeśli wybrałeś przepisy oparte na rzeczach już znajdujących się w spiżarni i zamrażarce, powinieneś przekroczyć spore kwoty z listy. Ale nie za szybko! Rozważ przechowywanie spiżarni na liście, abyś mógł uzupełnić spiżarnię. Nigdy nie wiadomo, kiedy puszka czarnej fasoli lub worek mrożonych brokułów będzie przydatna.

Spiżarnia planująca posiłek: 10 niezbędnych rzeczy w spiżarni na lepsze planowanie posiłków

Utwórz listę zakupów: Teraz, oczywiście, możesz zabrać swoją skróconą listę składników do sklepu spożywczego i odebrać wszystko, czego potrzebujesz bez większego wysiłku, ale wciąż jest lepszy sposób! Po pierwsze, przepisanie przepisu to miła podwójna kontrola składników, ale poza tym przepisanie go pozwala uporządkować je dla łatwiejszych zakupów.

Rozpocznij od grupowania składników razem przez działy w sklepie spożywczym. Zrób krok dalej i umieść te sekcje w kolejności, w jakiej chcesz trafić do sklepu. Słowo do mądrych: zostaw zamrożoną sekcję na koniec, a następnie przejdź przez departament mięsny, jeśli chcesz, aby ci pokroić mięso dla ciebie lub oddzielić paczkę pierś z kurczaka – wszystko, co twój rzeźnik sklepu spożywczego na pewno może i będzie robić . Nie zapomnij o tym worku wielokrotnego użytku, zanim przejdziesz do sklepu!

Ucz się więcej: 5 Planistów Ekspertów Eksperymentalnych Robisz zanim pójdą do Sklepu

(Źródło zdjęcia: Christine Han)

Spędź godzinę w niedzielę Przygotowując się

Wybrałeś swój przepis, zrobiłeś listę zakupów, robiłeś zakupy na posiłki, a teraz dotarłeś do punktu, w którym plan naprawdę staje się obiadem. Ale jest jeszcze jeden krok – a ten pomoże ci pokonać zmęczenie podczas tygodnia. Musisz zrobić prep! W niedzielę zalecamy odstawienie godziny na gotowanie i siekanie.

To, co powinieneś zrobić, zależy od przepisów na tydzień, ale rozdrabnianie czosnku, siekanie warzyw, mycie sałaty i ziół, a nawet gotowanie udek z kurczaka z wyprzedzeniem jest zawsze ogromną pomocą.

Ucz się więcej: Jak procedura Instant Pot Changed My Meal Prep

(Image credit: Apartment Therapy)

Zrobiłeś to! Zrób to ponownie!

Planowanie posiłków nie jest trudne, ale nie jest to też spacer w parku – zwłaszcza, gdy jesteś nowy. Więc jeśli pojawiłeś się tutaj, starając się, aby twoje życie w kuchni było nieco spokojniejsze z tego powodu, jesteś już na dobrej drodze. Za każdym razem, gdy przechodzisz proces planowania posiłków, dowiesz się, czego nie robić, miejsc, w których można poprawić w przyszłym tygodniu, co można pominąć, i jak dostosować całą praktykę do swoich potrzeb. Kontynuacja tego sprawia, że ​​jesteś lepszy.

Ucz się na naszych błędach!

Wszyscy tutaj w Kitchn są w różnych miejscach w naszej praktyce planowania posiłków, co oznacza, że ​​mamy całą masę sztuczek do dzielenia się, w tym z tymi, których nauczyliśmy się z naszych gaf. Umieszczamy je wszystkie w jednym miejscu, więc spójrz i ucz się od nich przed rozpoczęciem planowania posiłków!

 • 10 najważniejszych błędów planowania posiłków początkujących Make ai jak je rozwiązać!
 • 7 rzeczy, których nigdy nie robiłem podczas tworzenia cotygodniowego planu posiłków