(Źródło zdjęcia: Kimberley Hasselbrink)

Moja szefowa siostra, Fiona, jest moim najlepszym źródłem praktycznych porad kulinarnych i jednym z moich największych kulinarnych bohaterów i wpływów. Ale jeszcze ważniejsze? Fiona wpadła na pomysł przepisu kurczaka na umami, inspirowanego stylem tajskim, który natychmiast stał się ulubieńcem rodziny.

Jej zielona marynata jest bardzo przyjemna do zrzucenia: wystarczy połączyć słodką cebulę, garść ziół, sos rybny, sok jabłkowy, skórkę z limonki i pieprz. Marynata dobrze łączy się z każdym białkiem, jakie można sobie wyobrazić, i świetnie sprawdza się jako sos do polewania z grilla lub mielenia zupy.

Pro napiwek! Zrób podwójną porcję przepisu i zamroź połowę marynowanego kurczaka na przyszły posiłek.

(Źródło zdjęcia: Kimberley Hasselbrink)

Notatki testera

Nigdy wcześniej nie marynowałem kurczaka w sosie rybnym, ale wyniki były fantastyczne. Kurczak nie miał rybnego smaku, ale miał naprawdę głębokie, pikantne smaki, które zostały zrównoważone przez wszystkie świeże zioła zmieszane z sosem.

Uwielbiam to, że ten przepis można ugotować na grillu lub po prostu upiec na ruszcie w piekarniku, aby móc zjeść smaczny posiłek w ciągu tygodnia.

Christine, maj 2015


Fiona’s Green Chicken

Służy od 4 do 6

 • 1

  średnio słodka cebula, obrana i grubo posiekana (około 1 szklanki)

 • 1 Puchar

  pakowane świeże liście kolendry i łodygi

 • 1 1/4 kubki

  zapakowane świeże liście bazylii

 • 1/4 Puchar

  pakowane świeże liście mięty

 • 1/4 Puchar

  sos rybny, jak Red Boat

 • 3

  obrane ząbki czosnku

 • Drobno starta skórka z 1 średniej wapna

 • Mnóstwo mielonego czarnego pieprzu

 • 1 łyżeczka

  papryka Aleppo

 • 2 łyżka stołowa

  sok jabłkowy (lub 1 łyżeczka syropu klonowego, jeśli nie masz w Whole30)

 • Sól koszerna

 • 3 funty

  udka lub udka z kurczaka

 • Wapno kliny, do serwowania

Przygotuj marynatę, łącząc cebulę, kolendrę, bazylię, miętę, sos rybny, czosnek, skórkę limonki, czarny pieprz, paprykę Aleppo i sok jabłkowy w blenderze. Przecier do uzyskania gładkości.

Smak do przyprawiania i dodawania soli do smaku. Ponieważ używam tego jako marynaty, jestem bardziej surowy z solą niż normalnie, gdyby był to sos.

Umieść kurczaka w torebce z suwakiem wielkości galonów i zalej ją marynatą. W lodówce pieczemy i marynujemy przez co najmniej 1 godzinę lub do 1 dnia.

Następnego dnia wyjmij kurczaka z lodówki na 1 godzinę, zanim będziesz gotowy do grillowania. (Patrz uwagi do przepisu dotyczące metody pieczenia w piekarniku.) Ustaw kratkę gazową na wysoką i po umieszczeniu kurczaka na ruszcie, natychmiast zmniejsz temperaturę do niskiej.

Grilluj kurczaka przez około 25 minut (lub do momentu, gdy temperatura wewnętrzna osiągnie 165 ° F) obracając co 5 do 7 minut. Ale bądź cierpliwy: nie idź i nie odwracaj ptaka (nogi to znaczy), zanim w naturalny sposób nie uwolnią się z powierzchni grilla – w przeciwnym razie pozostawisz dużo smacznej, chrupiącej, marynowanej skóry utkniętej na ruszcie!

Podaj pałeczki za pomocą wapiennych klinów.

Uwagi do przepisów

Pieczony kurczak: Jeśli pieczesz kurczaka, piecz na ruszcie z drutu przez 35 do 45 minut w temperaturze 400 ° F. Rozpocznij od dołu do dołu i odwróć stroną ze skóry do góry w miejscu 20-minutowego znaku.