(Źródło zdjęcia: Faith Durand)

W mojej rodzinie, gdy jest taka okazja, która wymaga więcej niż jednego deseru, roznoszenia słodyczy, jest kilka rzeczy, o których wiesz, że się pojawią, a te raczej niezwykłe malinowe batoniki to jeden z nich.

Pochodzą z rodziny mojej matki i kiedy ich nazywamy język węgierski, naprawdę nie mamy pojęcia, dlaczego tak się stało. Czy to ma znaczenie? Być może nie – wszystko, co wiem, to to, że są tak łatwe do zrobienia i zawsze trafiają. Są bogate i słodkie, ale z odrobiną pikantnej lekkości w ich łuszczącej się skorupce i drobnym pilingu z orzechów włoskich.

(Źródło zdjęcia: Faith Durand)

Co niezwykłego w tych barach? Zaczynają po prostu z masłem i cukrową podstawą ciasta – nie jest to jednak skomplikowane ciasto; to prawie jak ciasteczko, które wciskasz do garnka. Ciasto zawiera żółtka jaj dla bogactwa i miękkości, ale białka nie marnują się.

Ubijasz te białka w niesłodzoną polewę, która piecze delikatną chrupiącą skorupę w ustach. To naprawdę niezwykłe, ponieważ nie dodaje się cukru; w ten sposób nie jest to tradycyjna beza. To tylko warstwa białka, która dodaje tekstury, ale nie ma zbyt wiele smaku – bezużyteczny dotyk, ponieważ już oddzielasz jajka.

(Źródło zdjęcia: Faith Durand)

Nigdy nie natknąłem się na przepis z tym samym dotykiem i wydaje mi się, że to jest wyjątkowe. Niesłodzone białka to także mile widziane przeciwwaga dla bogactwa ciasta i słodyczy dżemu malinowego.

Próbuję użyć najsmutlejszego dżemu malinowego, jaki mogę znaleźć, i od ciebie zależy, czy wolisz nasiona bez pestek, czy nasiona. Ale robiąc te z kilkoma różnymi rodzajami dżemu, myślę, że malina jest najlepsza, z mieszanką słodkich i cierpkich.

To jeden z tych przepisów, który smakuje jak dom, dla mnie.

(Źródło zdjęcia: Faith Durand)


Malinowy węgierski ciasto

Wykonuje 25 (2 1/2 cala) kwadratowych porcji

 • 3

  duże jaja, oddzielone

 • 3/4 Puchar

  niesolone masło, zmiękczone

 • 3/4 Puchar

  cukier

 • 1 1/2 łyżeczki do herbaty

  wanilia

 • 2 1/4 kubki

  mąka

 • 1/4 łyżeczka

  proszek do pieczenia

 • 3/4 łyżeczka

  proszek do pieczenia

 • 1/2 łyżeczka

  Sól

 • 1 Puchar

  Dżem malinowy

 • 1 Puchar

  drobno posiekane orzechy włoskie, podzielone

Rozgrzej piekarnik do 300 ° F. Przygotuj patelnię z galaretką o wymiarach 10 x 15 cali poprzez lekkie natłuszczenie za pomocą sprayu do gotowania lub masła.

Ubij białka za pomocą miksera elektrycznego, aż uzyskają sztywne szczyty. Delikatnie przenieś do oddzielnej miski i odłóż na bok.

Użyj miksera do kremowania masła i cukru. Dodaj wanilię i żółtka, i uderzaj przez pełne trzy lub cztery minuty, aż ich objętość się zwiększy, a mieszanina będzie żółta i gładka.

Dodaj mąkę, sodę, proszek do pieczenia i sól. Mieszaj masłem drewnianą łyżką lub dłońmi. Poklep go w przygotowanej patelni, wsuwając w kąciki; jeśli ciasto jest trochę kruche, po prostu mocno je wciśnij.

Rozwałkuj ciasto dżemem; posypać 1/2 szklanki ziemnymi orzechami włoskimi nad galaretką i równomiernie rozprowadzić ubite białka jajek na orzechy. Posyp pozostałe orzechy na białka jaj.

Piec przez 30 minut. Uważnie obserwuj i unikaj nadmiernego pieczenia białej polewy. Powinien być ostry, ale nie bardzo brązowy. Skórka powinna być ledwo złocisto-brązowa.

Pokrój w kwadraty, gdy będzie zimny. Przechowywać w zamkniętym pojemniku w temperaturze pokojowej do 5 dni. Są najlepsze w dniu, w którym są wytwarzane, ponieważ białko z jajek mięknie po dniu.

Uwagi do przepisów

Zaktualizowano z przepisu pierwotnie opublikowanego w październiku 2006 r.