(Źródło zdjęcia: Sara Kate Gillingham)

Które tradycyjne potrawy z dziękczynienia nie mogą obejść się bez ciebie? Czy to farsz, sos żurawinowy, puree ziemniaczane? Skąd pochodzę, to prawie kryminalne, jeśli indyk z okazji Święta Dziękczynienia nie ma strony sosu. Jak inaczej poradzisz sobie z suchym ptaszkiem cioci Helen?

W tym roku przygotuj się na sos i naucz się umiejętności, które można wykorzystać przez cały rok – zrób to również z kurczakiem! Ponieważ uważam, że wyrzucanie podrobów z witaminami i smakami, które pochodzą z indykiem lub kurczakiem, całuje się na pożegnanie, aby uzyskać odpowiedni sos z podrobami.

(Źródło zdjęcia: Sara Kate Gillingham)

Ten przepis bardzo się przydaje w wyniku ociekania pieczonego indyka lub kurczaka. Zakłada się, że jeśli robisz sos, robisz także ptaka i od tego ptaka dostaniesz śliny; Zwykle dostaję mniej niż 1/4 kubka z kurczaka o wadze od 3 do 4 funtów i trochę pod filiżanką z dużego indyczka o wadze 16 funtów.

Jeśli nigdy wcześniej nie zebrałeś smalcu od pieczonego ptaka, możemy Ci pomóc. Po wyjęciu ptaka z brytfanny, zalej to, co pozostaje w garnku, w żaroodpornej miarce. Niech ta mieszanina stanie przez kilka minut, a zauważysz, że tłuszcz unosi się na wierzchu, a smugi osiadają na dnie. Wylej tłuszcz (zachowaj go do pieczenia warzyw!) I użyj smalcu do sosu.

Poniższy przepis dotyczy sosu z indyka. W przypadku kurczaka, przepłucz recepturę i zamiast tego użyj podrobów kurczaka.


Właściwy sos z Gibleta

Sprawia około 2 filiżanek

 • 2 łyżka stołowa

  masło

 • 2

  łodygi selera, posiekane

 • 1

  duża marchewka, posiekana

 • 1

  mała cebula, posiekana

 • Kilka pęknięć czarnego pieprzu

 • Podroby z indyka (szyja, wątroba, żołądek, czasami serce)

 • Kilka gałązek tymianku

 • 1/2 Puchar

  ocieka z pieczonego indyka lub kurczaka

 • 2 łyżka stołowa

  mąka

W małym rondlu na średnim ogniu, roztop masło i podsmażyć seler, marchewkę i cebulę przez 1 do 2 minut, aż cebula będzie miękka i zacznie koloryzować. Dodaj kilka pęknięć świeżo zmielonego pieprzu.

Dodaj podrobów, tymianek i tyle wody, aby pokryć. Podnieś ciepło i doprowadzaj do delikatnego wrzenia, następnie zmniejsz ogień do niskiego poziomu i gotuj na wolnym ogniu przez około godzinę. Wyłącz ciepło i odłóż na bok, aby ostygło.

Odcedź bulion do miski. Przenieś ugotowane podrobów do deski do krojenia i odrzuć gałązki tymianku. Usuń jak najwięcej mięsa z szyi, a następnie odrzuć kości szyi i tłuszcz szyi. Pokrój mięso szyi i podrobów na bardzo drobne kawałki.

Na średniej patelni rozgrzej patelni na średnim małym ogniu. Dodaj posiekane podrobów i smaż przez minutę. Dodaj tyle mąki, aby zrobić grubą zasmażkę, łyżeczkę na raz. Pozwól, aby zasmażka gotowała się i ciemniała przez minutę. Dodaj zarezerwowaną porcję bulionu o objętości 1/4 szklanki za jednym razem, dokładnie wkręcając się w zasmażkę.

Kontynuuj dodawanie bulionu, ponieważ sos gotuje i gęstnieje. Jeśli to konieczne, dodaj dodatkową wodę, aby doprowadzić sos do odpowiedniej konsystencji. Smak do przyprawiania i serwowania.

Uwagi do przepisów

 • Ten przepis dotyczy sosu z indyka. W przypadku kurczaka, przepłucz recepturę i zamiast tego użyj podrobów kurczaka.

Ten przepis został zaktualizowany. Pierwotnie opublikowany w styczniu 2009 r.