(Źródło zdjęcia: Megan Gordon)

W ubiegłym tygodniu mieliśmy w Seattle prawowitą falę upałów – która, jak można się domyślać, nie jest aż tak powszechna. Nie lubiłem gotować, a zamiast tego sięgnąłem po proste sałatki, popsicles i gazowaną wodę – z kilkoma gałkami lodów wrzuconymi na dobre.

Tak narodził się pomysł na ten przepis. Mieliśmy słodkie truskawki z targu, a zamiast chodzić po rożki lodowe, zrobiliśmy własne i zatrzymaliśmy się na podwórku.

(Źródło zdjęcia: Megan Gordon)

Teraz nie jestem osobiście weganinem, ale mam Thing (z dużym “T”) do lodów zrobionych z mleka kokosowego. Myślę, że jest tak rozmarzona i stanowi idealną bazę dla świeżych owoców lub czekolady i orzechów. Krótko mówiąc: ze wszystkim jest wspaniale. Kilka miesięcy temu napisałem o wegańskim sosie migdałowym z lodami migdałowymi i oparłem moją wersję truskawkową na tej formule.

Jedyne, co należy wiedzieć o lodach na bazie mleka kokosowego, to fakt, że naprawdę chcesz jeść pełnotłuste mleko kokosowe (unikaj opcji “lite” i uważnie czytaj etykiety). Unikaj produktu o nazwie krem ​​kokosowy, ponieważ to naprawdę nie to samo.

(Źródło zdjęcia: Megan Gordon)

Tym razem zdecydowałem się osładzić lody z agawy, aby było w 100% wegańskie (ostatnio użyłem miodu, ale zauważyłem, że agawa była opcją). Mam tendencję do wybierania miodu na agawie w domu, zazwyczaj dlatego, że uważam, że słodycz agawy jest nieco zbyt silna i do przodu, ale w tym przepisie kremowe mleko kokosowe wydaje się ją temperować.

Jeśli chodzi o truskawki, jedyną rzeczą, której nie mogę znieść z domowymi truskawkowymi lodami, są kawałki truskawek, które nieuchronnie zamarzają w małych kamyczkach i całkowicie tracą jagodowy smak. Chciałem tego uniknąć, więc zdecydowałem się ugotować sos truskawkowy, żeby się napływał zamiast składać w kawałki całych jagód.

(Źródło zdjęcia: Megan Gordon)

Sos truskawkowy nie może być prostszy: poćwiartowałem 2 szklanki jagód i ugotowałem je na około 5 minut z odrobiną naturalnego cukru (użyłem czystego cukru trzcinowego marki Zulka, który ostatnio dodawałem do pieczenia i dodawałem do kawa i herbata – to bardzo mało przetworzone). Pozwoliłem temu ochłonąć i powoli na samym końcu wrzuciłem go do podstawy lodów.

(Źródło zdjęcia: Megan Gordon)

Kiedy zrobię to ponownie, zarezerwuję 1/4 szklanki sosu truskawkowego i zamieniam go bezpośrednio w gotowe lody zamiast przetwarzania całej partii w maszynie do robienia lodów – w ten sposób będzie jeszcze bardziej wizualnie zawirował i żywe. I muszę powiedzieć, że niektóre kawałki krakersów graham byłyby tu bardzo miłe, podobnie jak niektóre czekoladowe chipsy (lub wegańskie czekoladowe chipsy).

Nasza fala upałów ustąpiła, ale mój umysł wciąż jest pełen pomysłów na nowe wegańskie smaki tego lata. Bądźcie czujni!


Vegan Strawberry Swirl Ice Cream

Służy 4

 • 2

  (15 uncji) puszki pełnotłuste mleko kokosowe

 • 1/2 Puchar

  nektar z agawy

 • 1/4 łyżeczka

  Sól koszerna

 • 2 łyżka stołowa

  skrobia kukurydziana

 • 1

  fasola waniliowa, podzielona

 • 1

  suche kufel (2 szklanki) truskawek, łuszczone i kwaterowane

 • 1/4 Puchar

  naturalny cukier trzcinowy

Przed otwarciem dokładnie wstrząsnąć puszkami mleka kokosowego. Wyłóż 1/2 szklanki mleka kokosowego i odłóż na bok. Połącz pozostałe mleko kokosowe, agawę i sól w rondelku. Doprowadzić do gotowania na średnim ogniu, aż wszystkie składniki będą się gładko mieszać, a mieszanina będzie równomiernie podgrzana, około 2 minuty.

W małej misce wymieszaj pozostałą 1/2 ml mleka kokosowego ze skrobią kukurydzianą, aż dobrze połączą. Wmieszaj do ciepłej bazy mleka kokosowego. Zgarnij fasolę waniliową do mikstury i wsuń ją do kapsuły. Gotować na średnim ogniu, aż mieszanina będzie wystarczająco zagęszczona, aby pokryć grzbiet łyżki, 6 do 8 minut. Nie dopuścić do wrzenia mieszanki.

Zdejmij z ognia, wyrzuć strąki wanilii i wlej podstawę kokosa do osobnej miski. Ochłodzić na blacie przez 30 minut, następnie przykryć folią i schłodzić w lodówce przez 4 do 5 godzin – podstawa musi być bardzo zimna, zanim zaczniesz ją obrabiać w maszynie do lodów.

Podczas gdy baza chłodzi, przygotuj sos truskawkowy: Zetrzyj truskawki w średnim rondlu, posyp cukrem i doprowadzaj do niskiej temperatury wrzenia. Zmniejsz ogień, gotuj na wolnym ogniu i gotuj przez około 5 minut, aż jagody zaczną tracić kształt i staną się soczyste. Zdjąć z ognia, przenieść do miski i ostudzić na blacie przez 30 minut. Gdy lekko się ochłodzisz, zmiksuj w robocie kuchennym lub blenderze lub z blenderem zanurzeniowym na kilka sekund, aż powstanie gęsty sos. Odłożyć na bok.

Ułóż podstawę lodów kokosowych w maszynie do lodów zgodnie z instrukcjami producenta. Po zagęszczeniu do konsystencji lodów o miękkich konsystencjach, powoli wkładaj sos truskawkowy do ekspresu do lodów, tak aby sos został włączony do podstawy lodów. Rozłóż lody na dużą patelnię (lub patelnię) i zamroź na kilka godzin (lub na noc), aż lody całkowicie się poprawią.

Uwagi do przepisów

 • Pamiętaj, aby zamrozić swoją miskę lodów na noc!
 • Chociaż sam tego nie przetestowałem, słyszałem, że ludzie odnieśli sukces ze skrobią tapioką lub skrobią strzępiastą w miejsce skrobi kukurydzianej na taki przepis.
 • Mleko kokosowe rozdziela się na warstwę tłuszczową i cienką wodnistą warstwę w puszce. Przed użyciem należy je ponownie połączyć, dokładnie wstrząsając puszkami przed otwarciem. Możesz również schłodzić mleko kokosowe w lodówce przez kilka godzin.
 • Naprawdę musisz ochłodzić swoją bazę przez dobre 4 do 5 godzin, aby całkowicie ją schłodzić przed nalaniem jej do automatu do lodów – zaplanuj odpowiednio.