(Źródło zdjęcia: Kimberley Hasselbrink)

Na nasze kolacje z nowej książki Iny Garten, Zrób to, wiedzieliśmy, że potrzebujemy klasycznego deseru Ina – czegoś łatwego i zrelaksowanego, ale całkowicie pokazującego. Kiedy przejrzeliśmy stronę z tym czekoladowym bananowym ciastem, wiedzieliśmy, że go znaleźliśmy.

A kiedy Faith rozmawiała z Iną, otrzymała pomysłową wskazówkę, by nie tylko zrobić ciasto przed sobą, ale także uczynić go jeszcze bardziej wilgotnym dzień później.

(Źródło zdjęcia: Kimberley Hasselbrink)

O tym ciastku Ina mówi: “Kiedy testowaliśmy ten przepis, wszyscy nie mogliśmy przestać go jeść! Połączenie banana, czekolady i streusela jest nie do odparcia”. Tak, tak.

A ciasto takie jak ten jest idealnym wyborem na kolację, na której chcesz zrobić wszystko przed sobą. Nie tylko łatwo to zrobić z wyprzedzeniem, ale Ina wpuściła nas w napiwek, którego nauczyła się w swoim sklepie, Barefoot Contessa. “Kiedy robisz ciasto funtowe lub ciasto bananowe” – powiedziała do Faith – “jeśli dobrze je owiniesz i schłodzisz, staje się wilgotniejsze.”

Więc spróbuj z tym ciastem! Upiecz, schłódź, zawiń i wstaw do lodówki, a następnie wyjmij na około godzinę przed kolacją i podawaj w temperaturze pokojowej z bitą śmietaną domowej roboty.

Przeczytaj więcej: 7 niezbędnych porad do robienia (i przechowywania) lepszej bitej śmietany

Notatki testera

To był taki smaczny, dekadencki sposób na zjedzenie chleba bananowego! Pozostał wilgotny, gdy był przechowywany w hermetycznym pojemniku i był pyszny nawet kilka dni później.

Aby ciasto było łatwiejsze do wyjęcia z patelni, przed zanurzeniem i posypaniem mąką umieść arkusz pergaminu jak procę w dnie patelni. W książce Iny Garten ten tort został przedstawiony na metalowej patelni, ale upiekłam go w ceramicznym naczyniu do pieczenia. Myślę, że metalowa patelnia pomogłaby, by ciasto unosiło się i piekło trochę bardziej równomiernie, ale ceramika jest w porządku, jeśli to wszystko, co masz! Jeśli pieczemy go w ceramicznym naczyniu, dodaj kolejne 10 minut do pieczenia.

Zacieranie bananów widelcem na kolację było szybkim i łatwym sposobem na zmiksowanie ich!

Christine, kwiecień 2015


Ciasto z kruszonką bananową

Służy 9

 • 1/4 funt

  (1 kij) niesolonego masła, w temperaturze pokojowej

 • 3/4 Puchar

  cukier granulowany

 • 1

  bardzo duże jajo, w temperaturze pokojowej

 • 1 łyżeczka

  czysty ekstrakt z wanilli

 • 1 1/2 kubki

  puree bananowe (3 do 4 bardzo dojrzałych bananów) (patrz uwagi do receptur)

 • 1/4 Puchar

  kwaśna śmietana

 • 1 1/2 kubki

  mąka uniwersalna

 • 1 łyżeczka

  proszek do pieczenia

 • 3/4 łyżeczka

  proszek do pieczenia

 • 1/2 łyżeczka

  Sól koszerna

 • W przypadku polewy streusel:
 • 3/4 Puchar

  jasnobrązowy cukier, lekko upakowany

 • 1/2 Puchar

  mąka uniwersalna

 • 1 1/2 łyżeczki do herbaty

  mielony cynamon

 • 1/4 łyżeczka

  Sól koszerna

 • 4 łyżka stołowa

  (1/2 kija) niesolonego masła, w temperaturze pokojowej

 • 6 uncje

  słodko-gorzka czekolada, posiekana

 • 3 łyżka stołowa

  migdały w plasterkach blanszowane

Rozgrzej piekarnik do 350 ° F. Smaruj i myj kwadratową foremkę do pieczenia o wymiarach 8 x 8 x 2 cale.

W misce miksera elektrycznego wyposażonego w przystawkę do łopatek, masuj masło i cukier razem z dużą prędkością przez 3 minuty, aż będą lekkie i puszyste. Zgarnij miskę gumową szpatułką. Gdy mikser jest na niskim poziomie, uderz w jajko, wanilię, banan i śmietanę i mieszaj do momentu połączenia. Nie martw się – może wyglądać na ściętą. W drugiej misce przesiej mąkę, proszek do pieczenia, sodę i sól. Gdy mikser jest na niskim poziomie, powoli dodajemy suche składniki do mokrych. Zeskrob na przygotowaną patelnię i wygładź wierzch.

Dla kruszarki połączyć brązowy cukier, mąkę, cynamon, sól i masło w średniej misce i uszczypnąć składniki razem palcami, aż mieszanina się rozpadnie. Dodaj czekoladę i połącz.

Rozłożyć równomiernie placek na cieście, posypać nim migdały i piec przez 40 do 45 minut, aż tester ciasta umieszczony w środku wyjdzie czysty. Ochłodzić na patelni i podawać na ciepło lub w temperaturze pokojowej.

Uwagi do przepisów

Zacieruszę banany na desce do krojenia z widelcem obiadowym.

Wykonaj z wyprzedzeniem: Upiec ciasto, dobrze owinąć i pozostawić na noc w temperaturze pokojowej.

Przedrukowane z Zrób to naprzód: książka kucharska “Barefoot Contessa”. Copyright © 2014 Ina Garten. Wydane przez Clarkson Potter, odcisk Penguin Random House, LLC.

→ Kup książkę! Zróbmy to: książka kucharska “Barefoot Contessa” autorstwa Iny Garten