Doszedłem do ważnej realizacji: podczas gdy gorąca krówka jest w porządku i dobra, lody z lodami nie są kompletne, dopóki nie ma gęstego, słonawego karmelu skropionego na wierzchu. Latem tuż za rogiem, myślę, że nadszedł czas, abyśmy wszyscy ćwiczyli “szybko, przygotujcie karmel”! umiejętności. To łatwiejsze niż myślisz.

Kilka razy napisałem Smitten Kitchen’s Easy Butterscotch Recipe, a ten przepis był inspirowany jej podejściem. Deb rozumie znaczenie łatwej receptury i nie stroni od łuszczącej się soli w swoim toffi.

Im więcej robiłem jej wersji, tym bardziej zacząłem ją podkręcać, aby dopasować ją do własnych upodobań, z bardziej intensywnym kremem i odrobiną masła, aby nadać jej gładkość kremową.

Pewnego wieczoru postanowiłem dążyć do ciemniejszej złożoności. Myślałem o dodaniu czarnego pieprzu, a potem przyszło mi: kawa! Zdrowa porcja espresso w proszku nadaje warstwom smaków słodki, słony i ziemisty.

Ten solony kawowo-karmelowy sos jest bardzo przyjemny, ponieważ jest trochę luźniejszy niż inne karmelowe przepisy i ma prawdziwą aksamitną naturę dzięki zwiększonej śmietance i maśle.

Kilkoro przyjaciół skończyło się, kiedy robiłem to w zeszłym tygodniu, a jeden zaproponował pikantną wersję z pieprzem cayenne. Następnym razem. Jak widać, jest to bardzo elastyczny sos, który zaczniesz dostosowywać do własnych upodobań, zanim się zorientujesz. Myślę, że stosunek soli tutaj jest doskonały; biorąc to pod uwagę, posypuję łuszczącą się sól na wierzchu gałką lodów i sosem kawowo-karmelowym przed podaniem. Podnosi karmelowy smak i wydobywa nuty kawy.


Solony kawowy sos karmelowy

Sprawia około 2/3 szklanki

 • 5 łyżka stołowa

  masło niesolone, pokrojone w kostkę

 • 1/2 Puchar

  zapakowany lekki brązowy cukier

 • 2/3 Puchar

  ciężki krem ​​do ubijania

 • 1 1/2 łyżeczki do herbaty

  proszek do espresso

 • 1/2 łyżeczka

  łuszcząca się sól morska, plus więcej do smaku

 • 2 łyżeczki do herbaty

  ekstrakt waniliowy

Roztop masło w małym rondlu na średnim ogniu. Gdy masło całkowicie się rozpuści, dodaj cukier, ciężką śmietanę, espresso w proszku, sól i ubij, aż cały proszek espresso się rozpuści. Doprowadzić mieszaninę do wolnego wrzenia, ciągle mieszając w tym czasie. Zmniejsz ogień do niskiego poziomu i gotuj na małym ogniu przez kolejne 3 minuty, aby zagęścić.

Usuń z sosu karmelowego i dodaj ekstrakt waniliowy. Zamieszaj, aby połączyć. Podawaj na ciepło, w temperaturze pokojowej lub wlej do szklanego słoika i wstaw do lodówki do późniejszego użycia. Sos karmelowy będzie gęstnieć po ochłodzeniu. Sos będzie przechowywany w lodówce przez 2 do 3 tygodni.

Aby się rozgrzać, mikrofalówka powinna mieć LOW moc w seriach od 15 do 30 sekund, mieszając się pomiędzy każdą sesją. Lub podgrzej delikatnie na małym ogniu w rondlu.

Związane z: Pęczące wiśnie do sosu Fudge: 12 lodowych dodatków

(Zdjęcie: Megan Gordon)